Right menu


Deborah S. Cornelius: Maďarsko v druhej svetovej vojne

Účasť Maďarska v druhej svetovej vojne je fascinujúcim príbehom vzostupov a pádov, zmarených nádejí a snov. Deborah Corneliusová píše o snahe Maďarska získať späť starú slávu spojenectvom s nacistickým Nemeckom. Z dnešného pohľadu bol tento pokus od začiatku odsúdený na neúspech. (30. novembra)

Dostupné aj ako e-kniha

Katalóg jeseň-zima 2015

Kniha sa začína Trianonskou mierovou zmluvou, v ktorej Maďarsko prišlo o väčšinu územia a obyvateľstva. Snaha získať ich späť sa stala základom maďarskej zahraničnej politiky. Maďarskí politici v kľúčových okamihoch uprednostnili zisk územia pred inými záujmami. Uverili, že tým dosiahli svoj dlhodobý cieľ. Namiesto toho pod banálnou zámienkou bombardovania Košíc zaviedli krajinu do zbytočnej vojny, ktorá priniesla utrpenie vojakom na východnom fronte a neskôr aj domácemu obyvateľstvu. Maďarsko sa postupne stalo jedným z najkrvavejších bojísk druhej svetovej vojny a za svoje predchádzajúce rozhodnutia zaplatilo sovietskou okupáciou a štyridsiatimi rokmi komunistickej vlády. Vo chvíľach, keď sa Maďarsko muselo rozhodovať medzi dvoma možnosťami, si nakoniec takmer vždy vybralo tú nesprávnu.

Autorka sa venuje aj komplikovaným vzťahom Maďarska s medzivojnovým Československom, vrátane podielu na jeho rozbití prostredníctvom Viedenskej arbitráže. Neobchádza ani dodnes kontroverznú tému povojnovej výmeny obyvateľstva a postavenia maďarskej národnosti menšiny na našom území medzi vojnami aj po nej.

O AUTORKE

Deborah S. Corneliusová sa zaoberá dejinami strednej Európy. Je autorkou kníh Maďarsko v druhej svetovej vojny a Hľadanie národa: Nová generácia maďarskej mládeže v Československu 1925 – 1934. V minulosti vyučovala na Rutgersovej univerzite a Franklinovom a Marshallovom kolégiu. Jej prvý kontakt s Maďarmi bol v roku 1957 počas cesty po Európe, keď na Viedenskej univerzite stretla mladých maďarských utečencov. Po návrate na Yaleovu univerzitu napísala diplomovú prácu o maďarskom povstaní v roku 1956. V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch navštívila Maďarsko, ale až ako doktorandka na Rutgersovej univerzite sa rozhodla túto krajinu študovať a písať o nej. V čase prevratných zmien v rokoch 1987 – 1988 sa cez Fulbrightovo štipendium počas písania dizertačnej práce dostala do Maďarska. V krajine sa uvoľňovala cenzúra, obnovovali sa občianske združenia a ľudia boli zrazu ochotní rozprávať sa s americkou historičkou alebo jej dávať nevydané rukopisy v nádeji, že ich dlho zakázané príbehy sa dostanú k americkej verejnosti. Odvtedy sa Corneliusová neustále venuje Maďarsku. Jej výskum sa sústreďuje na spoločenské a ekonomické reformy v medzivojnovom období, povojnový demokratický experiment v rokoch 1945 – 1948 a otázky národnej identity.

RECENZIE

Krajina, ktorá na vojnu skutočne doplatila

„Táto kniha je od pádu komunistického režimu v roku 1989 prvým komplexným spracovaním udalostí druhej svetovej vojny v Maďarsku a toho, čo im predchádzalo. Cieľom autorky nie je pripisovať niekomu vinu za to, čo sa stalo, ale pochopiť, prečo ľudia, ktorí sa ocitli vo víre vojny, pod tlakom bezprecedentných okolností konali tak, ako konali. V tom sa táto kniha líši od predchádzajúcich prác, ktoré boli často tendenčné či dokonca zatrpknuté.“

Nándor F. Dreisziger, emeritný profesor, Kanadské kráľovské vojenské kolégium

Autor: Deborah S. Cornelius

Titul: Maďarsko v druhej svetovej vojne

Originálny názov: Hungary in World War II

Edícia: História

Preklad: Tomáš Mrva

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 17 x 24 cm

Počet strán: 544

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-262-1

Odporúčaná cena: 24.90 eur

Vychádza: 30. novembra 2015

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum, Alterego