Right menu


Karin Fossum: Evino oko

Detektívny príbeh Evino oko je slovenskou premiérou autorky s povesťou kráľovnej nórskej detektívky. Dnes už jedenásťdielna séria o prípadoch inšpektora Konrada Sejera, ktorá začala knihou Evino oko, zožala viacero nórskych, škandinávskych aj zámorských cien.

Dostupné aj ako e-kniha

Umelkyňa na voľnej nohe Eva prežíva ťažké obdobie. Jej abstraktné obrazy sa nepredávajú a akoby to nestačilo, v jeden sychravý aprílový deň na prechádzke s malou dcérou objavia v rieke rozkladajúcu sa mŕtvolu muža. Zavraždeným je nenápadný zamestnanec miestneho pivovaru, nezvestný už viac ako pol roka. Zmizol len pár dní po tom, ako ktosi zabil miestnu luxusnú spoločníčku. Na malé mesto Drammen neďaleko Osla je to čosi nevídané. Môžu tieto vraždy spolu súvisieť? Román o úzkej hranici, ktorú si ľudia všimnú, až keď ju prekročia a je neskoro, je prvým prípadom melancholického komisára Konrada Sejera. V slovenčine pripavujeme ich kompletné vydanie.

KARIN FOSSUM (1954) je autorkou mimoriadne úspešnej série detektívnych románov o inšpektorovi Sejerovi, za ktorú získala viacero prestížnych ocenení. Krátko po prvej knihe vychádza slovenské vydanie jeho druhého prípadu s názvom Neobzeraj sa. Knihu vyhlásili za najlepšiu škandinávsku detektívku roka. Autorka ako dvadsaťročná debutovala oceňovanou zbierkou poézie, nasledovali dve poviedkové knihy, prelomom však bola jej kriminálna séria o inšpektorovi Sejerovi, ktorej písanie prerušila zatiaľ len jedným románom z iného prostredia.

Recenzie

Evino oko

Komisár Konrad Sejer - nový Hercule Poirot?

Profil autorky v rozhlasovej Krajine kníh

Kráľovná nórskej detektívky je pašák

Evino oko

„Karin Fossum vytvára pozoruhodné psychologické napätie: jej knihy majú rýchly spád thrillerov a prenikavosť a silu dobrej literatúry.“

–The Washington Post

„Skvelá autorka a znalkyňa ľudskej duše.”

Jo Nesbø.

Autor: Karin Fossum

Titul: Evino oko

Edícia: Labyrint

Originálny názov: Evas øye

Preklad: Miroslav Zumrík

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 14 x 21 cm

Počet strán: 248

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-032-0

Odporúčaná cena: 11.95 eur

Vychádza 30. októbra 2013

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum, ABC knihy

Viac o škandinávskych detektívkach nájdete na stránke Severskekrimi.sk

Evino oko (úryvok)

Komisár mal v tvári neprístupný výraz. Nedalo sa uhádnuť, na čo myslí, preto na ľudí pôsobil zachmúrene. V skutočnosti bol len odmeraný. Za prísnym výrazom sa ukrývala v podstate priateľská duša. Nerozdával široké úsmevy na všetky strany, usmieval sa, iba keď chcel, aby sa pred ním ľudia otvorili. Pochválil len málokoho. Zatvoril dvere a posunkom hlavy ukázal na stoličku. Zo stojana nad umývadlom odkrútil polmetrový útržok, navlhčil ho teplou vodou a podal žene. Tá si papierom utrela ústa a rozhliadla sa. Kancelária bola hrozivo prázdna. (pokračovanie v prílohe)