Dan Ariely: Ako klameme
Odborník na ľudskú iracionalitu sa vo svojej najnovšej knihe zameral na to, ako a prečo klameme – nielen ostatných, ale aj sami seba. Autor opisuje, ako sa neetické správanie prejavuje v osobnom aj pracovnom živote a politike, a ako nás všetkých ovplyvňuje, hoci sa sami neraz považujeme za mimoriadne morálnych. (vychádza 10. decembra)
Odpovedá na mnohé otázky:
Nakoľko nás ovplyvňuje šanca, že nás pri tom chytia?
Robí náboženstvo ľudí lepšími alebo horšími?
Prečo toľko pokusov schudnúť končí fiaskom?
Robí nás spolupráca s inými ľuďmi poctivejšími?
Viedla nečestnosť až k finančnej kríze?
V neposlednom rade však Ariely rozpoznáva aj to, vďaka čomu sa správame poctivo a ako by sme tento prístup mohli rozšíriť v každodennom živote. Pádne zistenia z jeho osobného života aj z laboratórnych experimentov zmenia to, ako sa pozeráte na seba, svoje činy aj na ostatných ľudí. Hoci Ariely neptrí k naivným ľuďom, verí, že nás jeho kniha môže urobiť poctivejšími. V spoločnosti, kde sa menej kradne a ľudia si navzájom veria, sa žije lepšie.
O autorovi
DAN ARIELY je profesor psychológie a behaviorálnej ekonómie na Dukovej univerzite. Americko-izraelsky autor ako osemnásťročný utrpel vážne popáleniny na dvoch tretinách tela a dlhoročné stretnutie s nemocničným prostredím inšpirovalo mnohé z jeho prekvapujúcich zistení. Zhrnul ich zatiaľ do troch kníh, kde sa vždy z iného uhla venuje ľudskej iracionalite. S manželkou a dvoma deťmi žije v Severnej Karolíne.
Recenzie:
Kto klame viac - politici alebo bankári?
Majstovstvá sveta v podvádzaní, alebo prečo klameme
Autor: Dan Ariely
Titul: Ako klameme – ostatných aj sami seba
Originálny názov: The (Honest) Truth About Dishonesty
Vydavateľ: Premedia
Rozmer: 15 x 23,5 cm
Počet strán: 272
Väzba: brožovaná
ISBN 978-80-89594-45-0
Odporúčaná cena: 12.95 eur
Vychádza 10. decembra 2013
Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum, ABC knihy, Trend
Prečo to vzdávame, keď sme unavení (úryvok)
Ak ste si to náhodou nevšimli, počas stresových dní mnohí z nás podľahnú pokušeniu a zvolia si menej zdravú alternatívu. Čínska donáška a pizza sú prakticky synonymom pre sťahovanie, pretože vyvolávajú predstavu mladého, atraktívneho, unaveného ale šťastného páru obklopeného kartónovými škatuľami, ako si paličkami pochutnáva na opekaných rezancoch z donáškových škatuliek. Okrem toho si všetci pamätáme na časy, keď nám priatelia z vysokej školy ponúkli pizzu a pivo ako odmenu, ak im pomôžeme pri sťahovaní.
Záhadné spojenie medzi únavou a konzumáciou nezdravého jedla nie je len výplodom našej predstavivosti. A to je presne dôvod, prečo skončí veľa diét pod kolesami stresu, a prečo
začínajú ľudia znovu fajčiť po prekonaní krízy. (pokračovanie v prílohe)
ariely_ukazka.pdf 215,40 kB