Right menu


Harald Welzer: Klimatické vojny

Boje o pitnú vodu, nové výbuchy masového násilia, etnické čistky, občianske vojny v najchudobnejších krajinách sveta, nekonečné prúdy utečencov. Konflikty 21. storočia sa už neodvíjajú od ideologického súperenia medzi veľmocami, ale skôr od triednych, náboženských a zdrojových otázok. (vychádza 21. júna)

Dostupné aj ako e-kniha

Genocídy minulého storočia nás naučili, ako rýchlo sa sociálne problémy môžu prejaviť v radikálnych a smrtiacich riešeniach. Bohaté krajiny dnes už vyvíjajú stratégie na získanie zdrojov a udržanie klimatických utečencov mimo svojho územia.

Harald Welzer ukazuje, ako spolu súvisí klimatická zmena a násilie. Klimatická zmena má ďalekosiahle dôsledky na životné podmienky ľudí na celom svete: obývateľný priestor sa zmenšuje, vzácne zdroje ubúdajú, prehlbuje sa nespravodlivosť nielen medzi Severom a Juhom, ale aj medzi generáciami, čo vytvára podmienky pre nové sociálne napätia a vedie k násilným konfliktom. Klimatická zmena predstavuje nové závažné výzvy v oblasti bezpečnosti, zodpovednosti a spravodlivosti, ale ako Welzer znepokojujúco objasňuje, robí sa veľmi málo, aby sa im čelilo.

Recenzie

„Búrlivá klimatická zmena prekreslia geopolitickú mapu 21. storočia. Táto kniha kladie nepríjemné, ale dôležité otázky, ktorým budeme v budúcnosti čeliť.“

– Robert Falkner, London School of Economics

„Mala by sa považovať za povinné čítanie pre každého, kto má obavy z vplyvu klimatických zmien na svoj život, rodinu, komunitu, krajinu.“

Midwest Book Review

„Pútavý a podnetný príspevok k analýze súčasných konfliktov.“

– International Affairs

Autor: Harald Welzer

Titul: Klimatické vojny

Podtitul: Pre čo sa budeme zabíjať v 21. storočí

Originálny názov: Klimakriege

Preklad: Miloslav Szabó

Vydavateľ: Premedia

Vydanie: prvé

Edícia: Civilizácia

Rozmer: 15 x 23 cm

Počet strán: 240

Väzba: Pevná

ISBN 978-80-8242-057-2

Odporúčaná cena: 14,95 eur

Vychádza 21. júna 2022

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum