Right menu


Juraj Činčura: Životopis Zeme

Kniha slovenského geológa a geografa prináša príbeh planéty Zem, ktorá má už štyri a pol miliardy rokov. Zhodou mnohých okolností na nej panujú výnimočné podmienky, ktoré umožnili vznik života, hoci, ako ukazuje, mnohokrát bol na pokraji vyhynutia. (vychádza 30. novembra)

Dostupné aj ako e-kniha

Autor prináša pútavý prehľad toho, ako sa s rastúcim množstvom poznatkov menili naše predstavy o Zemi. Opakovane odkazuje na mytológiu aj svet náboženstiev, ktoré konfrontuje s vedeckým pohľadom. Venuje sa všedným dňom Zeme a opisuje púštne, trávnaté či zalesnené oblasti, ktoré sú výsledkom procesov trvajúcich tisícky rokov, ale aj obdobia náhlych zmien, keď vyčíňajú živly a ohrozujú nás prírodné katastrofy ako ničivé vetry, búrky, ale aj zemetrasenia či výbuchy sopiek sprevádzané tsunami.

Geológia aj geografia spolu úzko súvisia, autor prerozprával celé dejiny planéty od jej praveku, trvajúceho v geologickom svete štyri miliardy rokov, cez starovek, stredovek a novovek Zeme, ktoré na rozdiel od podobných termínov spájaných s ľudskou spoločnosťou opisujú čas meraný v miliónoch rokov.

Autor: Juraj Činčura

Názov: Životopis Zeme

Podtitul: Od všedných dní k záhubám a znovuzrodeniam svetov

Edícia: Civilizácia

Vydavateľstvo: Premedia

Rozmer: 150 x 230 mm

Počet strán: 432

Väzba: pevná

ISBN 978-80-8242-206-4

Odporúčaná cena: 19.95 eur

Kniha vychádza: 30. novembra 2023

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum