Right menu


Anette Bjergfeldt: Kodanská pieseň piesní

Životom prekypujúci román o hľadaní lásky storočia, veľkých stratách aj o druhých šanciach. Rodinná sága, v ktorej plachá maliarka Esther opisuje príbehy troch generácií žijúcich pod jednou strechou, sa vinie z blatistých petrohradských predmestí až do Kodane a Paríža. (vychádza 15. novembra)

Keď Estherin starý otec Hannibal kúpi v roku 1921 dom na Palermskej ceste v Kodani, predstavuje si, ako ho naplní operou, bohémskym duchom a omamujúcou vášňou, aká je opísaná v Šalamúnovej Piesni piesní. Ale pre jeho nevestu, ruskú hadiu ženu Varinku, sa čas zázrakov skončil vo chvíli, keď videla svoju prvú lásku zmiznúť v útrobách hrocha. Hrocha, ktorý mal byť v skutočnosti slonom a stať sa hlavnou hviezdou otcovho cirkusu.

Ich dcéra Eva, letuška milujúca kúzla a zrejme aj jasnovidka, sa vášnivo zamiluje do švédskeho krotiteľa holubov. Hannibalovu túžbu po láske a umení zdedia jeho vnučky, dvojičky Esther a Olga, ktoré súperia o post rodinnej umelkyne, zatiaľ čo ich staršiu sestru zamestnáva túžba stať sa prvou kozmonantkou na svete. Ako napísal dánsky recenzent, Bjergfeldtovej román v tom najlepšom pripomína švédskych autorov Jonasa Jonassona a Fredrika Backmana, je to vyznanie lásky k životu vo všetkých farbách, ktoré ponúka.

O autorke

Anette Bjergfeldt je dánska speváčka, maliarka a autorka. Kodanská Pieseň piesní je jej prvým románom, ktorý si okamžite získal priazeň nielen kritiky, ale aj čitateľov.

Ako hudobníčka bola dvakrát nominovaná na cenu Grammy a jej piesne sa objavovali v dánskom rozhlase takmer denne. Organizuje workshopy a kurzy písania piesní vo väzeniach a pre deti s rôznymi postihnutiami.

Široké spektrum jej kreatívneho zamerania je zrejmé aj v jej literárnej tvorbe, ktorá je vášnivým vyznaním lásky k umeniu.

Recenzie

Kodanská pieseň piesní (Pravda)

Kodanská pieseň piesní (Sieťovka)

„Annette Bjergfeldt nakreslila odvážnymi ťahmi očarujúcu generačnú ságu... Text je melodický, ľahkým krokom tancuje cez všetky tragédie, milostné vzplanutia a vtipné okamihy, ktoré život stavia do cesty hlavným postavám.“

Jyllands-Posten

„Nesmierne pôsobivý debut... človek nemôže inak, len sa tešiť na ďalšie malé zázraky Annette Bjergfeldt."

Politiken

„Annette Bjergfeldt je majsterkou slov... Pri čítaní knihy, ktorú nepustíte z ruky, si prejdete kompletným spektrom emócií."

Knirkes Bøger

Úryvok

Do mena dieťaťa sa naskladá toľko očakávania. Niekedy vláči na pleciach nádeje celých generácií. Grandiózne plány do života, ktorý sa mal niesť v znamení opätovanej lásky a využitého nadania.
Školské dvory sú plné takých nenaplnených mien: útly okuliarnatý Thor, ktorý nikdy nevytiahne svoje pokolenie zo storočného bahna zbabelosti a kolaborantstva, ani len o milimeter. Mäsiarova dcéra Lily, ktorá sa brodí po členky v prasacej krvi, a stodvadsaťkilová Lolita z Elbskej ulice. Alebo ja – Little Esther, ktorá je všetko možné, len nie malá.
Meno je sľubom, ktorý sme nevyslovili, no okolie napriek tomu očakáva, že ho splníme.

Autor: Anette Bjergfeldt

Titul: Kodanská pieseň piesní

Originálny názov: Højsangen fra Palermovej

Preklad: Zuzana Demjánová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 13 x 20 cm

Počet strán: 336

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8242-027-5

Odporúčaná cena: 14.95 eur

Vychádza: 15. novembra 2021

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum