Right menu


Irvin D. Yalom: Všetko trvá krátko

V dlhoočakávanej novej zbierke príbehov opisuje renomovaný psychiater Irvin D. Yalom zápas, ktorý podstupujú nielen jeho pacienti, ale aj on sám. Je to zápas s dvoma najväčšími výzvami ľudskej existencie: ako žiť zmysluplný život a ako sa vyrovnať s jeho neodvratným koncom. (vychádza 26. februára)

Dostupné aj ako e-kniha

V knihe sa stretneme so zdravotnou sestrou, ktorá je rozhnevaná a utrápená, jej syn prepadol drogám a zločinu, a ona predsa musí utešovať ľudí, síce trpiacich, no obklopených blízkymi a životom, aký by si s nimi rada vymenila. Vidíme tu úspešného podnikateľa, ktorý si po samovražde svojho priateľa zúfa nad tajnosťami a zámlkami v ich vzťahu. Stretávame sa s čerstvou psychologičkou, ktorej štúdium ľudských psychických problémov poškodí najvzácnejšie spomienky na mŕtveho priateľa. A napokon je tu muž, ktorý odmieta filozofiu a útechu z nej, takže ešte aj u Yaloma vyprovokuje krízu sebaistoty. Ich mená a príbehy s vami zostanú dávno po tom, čo zatvoríte stránky tejto knihy.

Tak ako predchádzajúce knihy, ktoré zaručili Yalomovi povesť jedinečného rozprávača o drámach existenciálnej terapie, aj kniha Všetko trvá krátko je vtipná, hovorí ľudskou rečou a často čitateľa šokuje. Je to radikálne úprimné priznanie ťažkostí ľudského života, ale aj oslava toho najkrajšieho, čo život prináša: lásky, rodiny, priateľstva. Všetko trvá krátko a všetci sme tu len dočasne. S Yalomom ako sprievodcom môžeme prežívať svoje dni nielen ako znesiteľné, ale ako zmysluplné a azda aj radostné.

Recenzie

Terapeut, ktorý si tíško píska pod nos

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, artforum, abcknihy

Autor: Irvin D. Yalom

Titul: Všetko trvá krátko

Originálny názov: Creatures of a Day

Preklad: Vladislav Gális

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 14 x 21 cm

Počet strán: 192

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-184-6

Odporúčaná cena: 12.95 eur

Vychádza: 26. februára 2015

Úryvok - Ako byť skutočný

Charles, sympatický manažér, mal za sebou všetky správne predpoklady: vynikajúce vzdelanie z Andoveru, Harvardu a Harvardskej ekonomickej školy, starého otca a otca, úspešných bankárov, a matku, ktorá predsedala správnej rade na prestížnej ženskej vysokej škole. Aj okolo seba mal to, čo treba: moderný byt v San Franciscu s panoramatickým výhľadom od mosta Golden Gate až po Bay Bridge, rozkošnú manželku zo spoločensky uznávanej rodiny, šesťciferný plat a kabriolet Jaguar XKE. A to všetko už vo veku tridsaťsedem rokov.
Lenže vnútri to, čo potreboval, nemal. Dusili ho komplexy, výčitky svedomia a pocity viny, a len čo na ceste uvidel policajné auto, zalial ho pot. „Voľne sa vznášajúca vina, ktorá si hľadá svoj hriech, to som ja,“ zažartoval. Navyše, ešte aj v snoch sám seba nemilosrdne ponižoval (pokračovanie v prílohe)