Right menu


Kjersti A. Skomsvold: Dieťa

Toto je príbeh lásky. Matka rozpráva svojmu novonarodenému dieťaťu o udalostiach, ktoré k nemu viedli. Sú to príbehy o dlhej chorobe, osamelosti a smútku. O strachu niekoho milovať, ale napriek tomu sa odvážiť to urobiť. (vychádza 10. augusta)

Dostupné aj ako e-kniha

Román skúma existenciu s nezvyčajnou zraniteľnosťou a veľmi jasným pohľadom na to, čo nám umožňuje nadviazať kontakt s druhými a čo nám ho znemožňuje.

Nórska spisovateľka Kjersti A. Skomsvold po tematizovaní ľudskej osamelosti v úspešnom debute Čím rýchlejšie kráčam, tým som menšia a lásky s veľkým L v knihe Tridsaťtri prináša v románe Dieťa ďalšiu, miestami smutnú, miestami humornú drobnokresbu zásadných otázok, ktoré si v nejakej podobe môže položiť každý z nás.

Recenzie

„Láska prišla rýchlo... len písanie je neuveriteľne pomalé.“ Práve vďaka takýmto vetám, nevtieravým, múdrym a stále poetickým, si túto knihu zamilujete. Neistota hlavnej hrdinky je neistotou našej doby, v ktorej sa veci skomplikovali.

– Hamburger Abendblatt

„Niekoľkými starostlivo zvolenými ťahmi dokáže odovzdať množstvo pocitov. Nenápadný humor

dodáva postrehom a pozorovaniam ďalšiu hĺbku.“

– Irish Times

„Dobrá literatúra robí súkromné zážitky univerzálnymi, a presne to sa deje v tomto románe.“

– Stavanger Aftenblad

„Skomsvoldovej autobiografický mikrosvet s deťmi, partnerstvom a pôrodom odráža makroúroveň existencie, života a smrti... Skomsvoldová je právom prirovnávaná ku Karlovi Ove Knausgårdovi, ale je tu dôležitý rozdiel. Kým Knausgårdov otec dodáva knihám Môj boj temnú energiu, deštruktívne sily v Skomsvoldovej živote vychádzajú zvnútra... Zároveň je to veľmi vtipná autorka. Podobne ako Dag Solstad má schopnosť urobiť z tých najzvláštnejších momentov normálne a naopak.“

– Bergens Tidende

„Úžasne presný román o tom, aké to je mať deti... Prekvapivé postrehy, trochu čierny, suchý humor a vety, ktoré sú také krásne a jemné, že ich treba čítať niekoľkokrát. Skomsvoldovej sa opäť podarilo dojať čitateľov jednoduchou, ľahkou prózou o tých najväčších veciach v živote!“

– Fædrelandsvennen

Autor: Kjersti A. Skomsvold

Názov: Dieťa

Originálny názov: Barnet

Preklad: Miroslav Zumrík

Vydavateľstvo: Premedia

Žáner: román

Rozmer: 13 x 20 cm

Počet strán: 96

Väzba: tvrdá

ISBN 978-80-8159-729-9

Odporúčaná cena: 10.95 eur

Kniha vychádza: 10. augusta 2022

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum