Right menu


Pascal Mercier: Váha slov

Simona Leylanda od detstva fascinujú jazyky. Proti vôli svojich rodičov sa stane prekladateľom a rozhodne sa postupne naučiť všetky jazyky Stredomoria. Z Londýna nasleduje svoju manželku Liviu do Terstu, kde zdedila vydavateľstvo. (vychádza 30. júna)

Dostupné aj ako e-kniha

V meste významných literárnych osobností verí, že našiel ideálne miesto pre svoju prácu – až kým ho lekárska chyba nevyvedie z miery. No potom sa z domnelej katastrofy stane zlomový bod, ktorý mu umožní opäť úplne zmeniť svoj život.

Pascal Mecier ani tentoraz nezaprel svoj neutíchajúci záujem o reflexiu hraničných situácií v živote človeka a o úlohu slova v nich. Jeho najnovší román je vyznaním lásky k slovu, ktoré má moc spustiť v ľudskej existencii tie najneočakávanejšie pohyby. Opäť sa mu podarilo napísať filozofický román, ktorý je rovnako dojímavý ako Nočný vlak do Lisabonu.

Recenzie

Pascal Mercier a jeho sila slova (Denník N)

„Ako spisovateľ, ktorý má blízko k Proustovi, ukazuje Mercier na svojej postave to, čo dokáže čas. Ako filozof zasa rozvíja otázky, ktoré vás zamestnajú nadlho. Ako som naložil s časom, ktorý mi bol nadelený na tomto svete?“

– Tages-Anzeiger

„Kniha, ktorá zľahka no neúnavne pláva proti prúdu.“

– MDR Kultur

„ Filozofický, vážny a zároveň poetický román.“

– 3sat Kulturzeit

„Konečne prídavok pre všetkých fanúšikov Vlaku do Lisabonu. Veľký román hladný po živote.“

– Kulturkaufhaus

„Pascal Mercier necháva svojho protagonistu opatrne a bedlivo objavovať svoj životný i literárny potenciál.... a my sme svedkami autorovho vzácneho citu pre jazykové nuansy. Vysoko reflektívny román, ktorý rozpráva nielen príbeh prebúdzajúceho sa autora, ale aj človeka, ktorý sa definuje úplne nanovo.“

– Norddeutscher Rundfunk

Úryvok

A predsa bol jazyk ešte dvakrát dôvodom jeho cesty. Bolo to vtedy, keď už býval vo štvrti Camden Town a pravidelne dostával objednávky na preklad. Zvuk gréčtiny sa mu na jednej nahrávke páčil tak veľmi, že čoskoro vedel naspamäť takmer celý kurz a chcel ten zvuk počuť aj na uliciach a námestiach. V Aténach sa púšťal s kdekým do debaty, posedával v kaviarňach, čoskoro mal v malíčku futbalový slovník a vrchol bol, keď pochopil vtip, ktorý navyše spočíval v slovnej hre. Došlo aj na nedorozumenia so ženami: zatiaľ čo jemu šlo len o slovíčka, ony čakali niečo iné. To sa mu ale nestávalo len v Grécku.

Autor: Pascal Mercier

Titul: Váha slov

Pôvodný názov: Das Gewicht der Worte

Preklad: Mária Vargová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 14 x 21 cm

Počet strán: 448 strán

Väzba: Pevná

ISBN 978-80-8159-944-6

Odporúčaná cena: 16.95 eur

Vychádza: 30. júna 2021

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum