Right menu


Henrik Svensen: Na vrcholoch

Príbeh hôr a ľudí, ktorých fascinujú výšky. Ústrednou témou knihy nórskeho geológa je, ako nás hory formujú a ako sa sformovali. Hory oddávna v ľuďoch vyvolávali strach a bázeň, zároveň ich ale aj priťahovali.

Kniha sa venuje ich prírodnej a kultúrnej histórii, rozpráva o tom, čo o horách vieme a čo by sme sa ešte len chceli dozvedieť.

Procesy, ktoré v reálnom čase trvali milióny rokov, predstavuje ako pôsobivé drámy, pri ktorých zabúdame, že opisované zrážky kontinentálnych platní a iné geologické procesy prebiehali rýchlosťou, ktorú by ľudské oko nedokázalo zachytiť. Venuje sa rozmanitým vysvetleniam pôvodu pohorí po celom svete, ako aj tomu, ako si ľudia ich vznik predstavovali v minulosti – neraz veľmi zábavne.

Autor nezostáva iba pri geológii, rozpráva aj o dobývaní hôr horolezcami (a nórskej národnej traume, keď ich najvyšší vrch prvýkrát zdolal Angličan) či o posvätnej úcte k horám vo viacerých svetových náboženstvách. V mnohých kultúrach sú dodnes uctievané a plnia symbolickú úlohu. Celé storočia sa im venovali aj básnici a filozofi a ako ukazuje autor, rovnako pútavý a miestami až poetický môže byť aj pohľad geológa.

Henrik Svensen (1970) je nórsky geológ, pôsobí na univerzite v Oslo, zaoberá sa výskumom dramatických udalostí v histórii Zeme. Práve im venoval svoju prvú knihu o dejinách prírodných katastrof v priebehu viac než dvoch tisícov rokov. Jeho druhá kniha Na vrcholoch získala nórsku cenu pre najlepšiu knihu o horách.

Titul: Na vrcholoch

Podtitul: Príbeh hôr a ľudí, ktorých fascinujú výšky

Originálny názov: Bergtatt

Autor: Henrik Svensen

Vydavateľstvo: Premedia

Rozmer: 14 x 22 cm (x 2,9 cm)

Počet strán: 296

Väzba: tvrdá s prebalom

ISBN 978-80-89594-42-9

Odporúčaná cena: 13.50 eur

Kniha vychádza: 5. decembra 2012

Veľkoobchodná distribúcia: Partner Technic

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum, abcknihy

Ukážka z knihy

Geologické výskumy v Himalájach sa obvykle konajú v letných mesiacoch. Po takom výskume som v duchu pokukoval na jar 2008 aj na jar 2009. A na jar 2010. Potom prišla jar 2011 a ja som stále nebol v Himalájach. Nikdy sa to totiž nehodí. Je to príliš ďaleko, orientácia na mieste by bola príliš zložitá a mám veľa práce tu doma. Musím tiež myslieť na vlastné expedície. Odkedy som začal pracovať na tejto knihe, bol som na terénnych výskumoch v Grónsku, na Špicbergoch, v Argentíne, Južnej Afrike, na Sibíri a v Kalifornii. Človek si musí stanoviť priority. Musel som sa k Himalájam dostať inak, než prostredníctvom vlastných skúseností. Nakoniec som našiel kompromis (pokračovanie v prílohe)