Right menu


Irvin D. Yalom: Mama a zmysel života

Hlavnými postavami šiestich príbehov sú ženy v neľahkých životných situáciách. Známy americký psychoterapeut v nich vychádza z vlastnej praxe, titulný príbeh hovorí o jeho vzťahu s matkou, nedopovedaných témach a smrti, ktorá všetko zmenila a prinútila ho o všetkom premýšľať nanovo a inak. (vychádza 1. októbra)

Dostupné aj ako e-kniha

Irvin D. Yalom znova odhaľuje zákutia ľudskej duše – svojich pacientov aj seba samého – a hľadá cestu k jej pretvoreniu. Pomáha mu k tomu jeho zmysel pre detail, ale aj schopnosť uznať vlastné chyby. Hoci ide väčšinou o príbehy ľudí v hraničných situáciách, ak to okolnosti aspoň trochu dovoľujú, nechýba v príbehoch ani jemný humor a zmysel pre absurdnosť niektorých situácií.

Irvin D. Yalom (1931) je emeritným profesorom psychiatrie na Stanfordovej univerzite, zaraďuje sa k tzv. existenciálnej psychoterapii. Je autorom literatúry faktu o psychoterapii, románov a poviedkových kníh. V psychoterapeutickej praxi sa preslávil netradičným prístupom k pacientom. Ľudský život je podľa Yaloma vymedzený štyrmi skutočnosťami, na ktoré človek musí reagovať: izoláciou od druhých, nezmyselnosťou, smrteľnosťou a slobodou. Naše duševné zdravie závisí práve od spôsobu reakcie na tieto podnety.

Úryvok

Ako len závidím priateľom, ktorí mali milé, dobrotivé, milujúce matky! A aké je zvláštne, že k nim nie sú pripútaní – že im netelefonujú, nenavštevujú ich, nesníva sa im o nich, dokonca o nich ani často nerozmýšľajú. Zatiaľ čo ja si musím svoju matku vyháňať z hlavy veľakrát za deň a ešte aj teraz, desať rokov po jej smrti často mimovoľne siaham po telefóne, aby som jej zavolal!

Iste, na intelektuálnej úrovni to všetko chápem. Chápem to, ale nepáči sa mi to. Nepáči sa mi, že ma moja matka každý deň navštevuje. Hnevá ma, že sa mi natoľko votrela do všetkých pórov v mysli, až ju odtiaľ nedokážem vypudiť. A najviac ma hnevá, že na konci života cítim povinnosť pýtať sa: „Ako mi to išlo, mama?“

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum, ABC knihy

Autor: Irvin D. Yalom

Titul: Mama a zmysel života

Preklad: Vladislav Gális

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 14 x 21 cm

Počet strán: 272

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-098-6

Odporúčaná cena: 13.50 eur

Vychádza: 1. októbra 2014

Katalóg noviniek z vydavateľstva