Right menu


Irvin D. Yalom, Marilyn Yalomová: Otázka smrti a života

Psychiater a spisovateľ Irvin Yalom zasvätil svoj život pomáhaniu ľuďom trpiacim úzkosťami a smútkom. Nikdy sa však nestretol s potrebou poradiť sám sebe, kým jeho manželke, uznávanej feministickej spisovateľke Marilyn Yalomovej, nediagnostikovali rakovinu.(vychádza 15. novembra)

V knihe Otázka smrti a života sa Marilyn a Irv delia o svoje skúsenosti s tým, ako sa pustili do nového boja: umožniť Marilyn zomrieť dobrou smrťou a Irvovi žiť ďalej bez nej.

V striedavom rozprávaní o ich posledných spoločných mesiacoch a Irvových prvých mesiacoch osamote nám ponúkajú vzácny pohľad do tváre smrteľnosti a vyrovnávania sa so stratou milovanej osoby. Manželia Yalomovci mali veľa požehnania – milujúcu rodinu, dom v Palo Alto pod nádherným starým dubom, veľký okruh priateľov, vášnivých čitateľov po celom svete a dlhé, naplnené manželstvo – ale čelili smrti tak ako všetci ostatní.

S múdrosťou a láskou, ktorá v ich prípade trvala takmer sedemdesiat rokov, skúmajú univerzálne otázky intimity, lásky a smútku. Kniha Otázka smrti a života, vychádzajúca z dvoch životných skúseností, je otvorenou ponukou pre každého, kto hľadá podporu, útechu a zmysluplný život.

Recenzie

Dvaja ľudia v poslednom tanci života (.týždeň)

„Vynikajúci psychiater Irvin Yalom už viac ako polstoročie oslňuje svet svojimi príbehmi o ľudskej psychike plnými múdrosti, nadhľadu a humoru. Teraz sa s ohromujúcou úprimnosťou a odvahou delí o najťažšiu skúsenosť svojho života: stratu manželky a celoživotnej spoločníčky. To, čo nám nakoniec zostalo, je oveľa viac ako hlboký príbeh o trvalej strate – je to nezabudnuteľný a bolestne krásny príbeh o trvalej láske. Budem o ňom premýšľať ešte dlhé roky."

– Lori Gottliebová, psychoterapeutka

Otázka smrti a života je oveľa viac než len kniha. Je to neúnavný príbeh lásky. Je to text, ktorý prechádza minulosťou a prítomnosťou. Je jedinečný, úprimný a zraniteľný – bez zvyčajných obranných prvkov strojenosti a pompéznosti –, keď sa vyrovnáva s neznesiteľnou bolesťou odlúčenia a neústupnou túžbou po niekom, koho sme stratili.“

– Joanne Cacciatore, autorka knihy Bearing the Unbearable

„Tieto krásne, dojímavé a povznášajúce memoáre sú príbehom lásky, príbehom dvoch neuveriteľne úspešných životov, ktoré boli prežité takmer ako jeden, pričom ich súčet sa ukázal byť oveľa väčší ako ich časti. Bude vás inšpirovať a možno vás pohne k tomu, aby ste sa na svoj život pozreli inak - mne sa to podarilo.“

– Abraham Verghese

Autor: Irvin D. Yalom, Marilyn Yalomová

Titul: Otázka smrti a života

Originálny názov: A Matter of Death and Life

Preklad: Vladislav Gális

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 14 x 21 cm

Počet strán: 216

Väzba: Pevná

ISBN 978-80-8242-031-2

Odporúčaná cena: 13.95

Vychádza: 15. novembra 2021

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum