Right menu


Meg Jayová: Rozhodujúca dekáda

Tridsiatka nie je novou dvadsiatkou, hoci to často počúvame v médiách, od priateľov i rodiny. Obdobie medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom života nie je druhou pubertou, naopak – je obdobím, kedy by sme mali zhromažďovať osobnostný kapitál, pracovať na svojej budúcej kariére a perspektívnom vzťahu. (vychádza 15. februára)

Dostupné aj ako e-kniha

Odsúvať zamestnanie, partnerstvo a rodičovstvo za tridsiatku sa veľmi nevypláca, a ak chceme prežiť šťastnejší, plnší a pokojnejší život, treba si to podľa autorky uvedomiť.

Klinická psychologička Meg Jayová v tejto pôsobivej knihe vysvetľuje, prečo je dôležité neuviaznuť vo víre dezinformácii a trivializácii o desaťročí, ktoré je v podstate najurčujúcejšie pre našu budúcnosť.

V knihe vychádza zo svojej dlhoročnej praxe zameranej na dvadsiatnikov, ako aj z mnohých vedeckých štúdií a štatisckých dát. Rozpráva o práci, partnerských vzťahoch, sociálnych väzbách aj osobnom rozvoji a chybách, ktorých je dobré sa vyvarovať. Výsledkom je osviežujúca, konštruktívna a miestami až nemilosrdne úprimná kniha určená predovšetkým dvadsiatnikom – no nielen im.

Od autorky úspešnej TEDx prednášky „Prečo tridsiatka nie je novou dvadsiatkou“ (verzia so slovenskými titulkami)

O autorke

Meg Jayová je klinická psychologička, špecializuje sa na vývin dospelých – predovšetkým dvadsiatnikov. Doktorát získala na prestížnej univerzite v Berkeley, v súčasnosti pôsobí na Virgínskej univerzite a vedie svoju súkromnú prax.

Publikuje v New York Times, Los Angeles Times, USA Today, Psychology Today a NPR. S Rozhodujúcim desaťročím zaznamenala nečakaný úspech, jej prednášku „Prečo tridsiatka nie je novou dvadsiatkou“ videlo len za prvý rok vyše šesť miliónov ľudí.

Vo svojej pripravovanej druhej knihe s názvom Supernormálni sa bude venovať ľuďom s ťažkou minulosťou, ktorí napriek tomu našli svoje miesto v živote.

Úryvok z knihy

„Ak budovanie kariéry prirovnáme k dvanástim hodinám pri kartárskom stolíku, potom je výber životného partnera či partnerky ako vstať od tohto stolíka, prejsť k rulete a staviť všetko na červenú tridsaťdvojku. Jediným rozhodnutím si vyberiete partnera pre všetky oblasti dospelého života. Financie, práca, životný štýl, rodina, zdravie, zábava, dôchodok a dokonca aj smrť sú od tohto bodu preteky s jednou nohou priviazanou k nohe vášho partnera.

Dokonca aj keď sa rozvediete, môže sa stať, že ostanete nadosmrti finančne a logisticky prepojení, platíte spoločne školné a každý druhý víkend sa stretávate na príjazdovej ceste k domu, aby ste prevzali či odovzdali deti.

Tridsiatka nie je novou dvadsiatkou

Dvadsiatnici: Rozhodujúce obdobie v našom živote

Stihli ste tieto kroky do tridsiatky?

Autor: Meg Jayová

Titul: Rozhodujúca dekáda

Podtitul: Prečo sú roky po dvadsiatke také dôležité a ako z nich vyťažiť čo najviac

Originálny názov: The Defining Decade: Why Your Twenties Matter

Preklad: Zuzana Demjánová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 14 x 21 cm

Počet strán: 224

Väzba: Brožovaná

ISBN 978-80-8159-457-1

Odporúčaná cena: 12.95 eur

Vychádza 15. februára 2017

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum