Steven D. Levitt a Stephen J. Dubner: SuperFreakonomics
Po úspechu Freakonomics jej autori čakali štyri roky, než svetu predstavili voľné pokračovanie. Autori stavajú na hlavu bežné predstavy a opäť to robia zábavne, bez ohľadu na to, či sa zaoberajú tým, prečo tak klesli ceny orálneho sexu, alebo hľadajú riešenie globálneho otepľovania.
SuperFreakonomics: Globálne ochladzovanie, vlastenecké prostitútky a životné poistky pre samovražedných atentátnikov
- Prečo by si mal samovražedný terorista kúpiť životnú poistku?
- Ako zabrániť tomu, aby vám dom neodniesol hurikán?
- Čo majú prostitútky spoločné so Santa Clausom?
- Môže jedenie kengúr zachrániť planétu?
Odpovede nájdete v SuperFreakonomics, kde si autori pokračovania svetového bestselleru opäť kladú nezvyčajné otázky. Knihy ekonóma Stevena D. Levitta a novinára Stephena J. Dubnera sú skrížením prenikavého uvažovania a veľkého rozprávačského talentu.
Autorská metóda sa nezmenila, tentoraz sa popri každodenných problémoch venujú aj otázkam s oveľa širším dosahom. Ukazujú, že aj tie najväčšie svetové problémy sa dajú eliminovať bez obrovských investícii, najmä ak sa uplatní tvorivé myslenie a inovácie.
Opäť píšu o netradičných témach, vrátane krvilačných slonov a bezzubých žralokov, spôsoboch ako oddialiť smrť, dobre zarobiť na vlastnom tele či skrotiť hurikány. Prekvapujúce ekonomické paralely nachádzajú medzi životom luxusných prostitútok a realitnými maklérmi, skúmajú dopad televízie na ľudské správanie a na záver v kapitole o mikroekonómii uvažujú nad štúdiou, podľa ktorej by sa mohli opice naučiť zaobchádzať s peniazmi tak ako ľudia. A ak sa pozriete na priebeh ekonomickej krízy, tak možno aj lepšie.
“Pútavé, politicky nekorektné a opojné ako veľký dúšok tequilly.”
The Times
O AUTOROCH:
Steven D. Levitt (*1967) je profesorom ekonómie na Chicagskej univerzite a redaktorom časopisu Journal of Political Economy. Už v čase vydania Freakonomics mal povesť autora schopného aplikovať ekonómiu na rozmanité témy, ktorým sa bežní ekonómovia vyhýbajú. V roku 2004 mu udelili medailu Johna Batesa Clarka, ktorou je už tradične oceňovaný najvplyvnejší mladý ekonóm. Prestížny časopis Time ho o dva roky neskôr zaradil medzi najvplyvnejších sto ľudí, ktorí hýbu svetom. Založil organizáciu Greatest Good venujúcu sa podnikaniu a filantropii. Žije s manželkou a deťmi v Chicagu.
Stephen J. Dubner (*1963) je novinár, ktorého texty vydávajú najprestížnejšie americké médiá ako New York Times, New Yorker, Time Magazine či Slate. Jeho rodičia pochádzajúci z východnej Európy a konvertovali z judaizmu na katolicizmus, Dubner sa vrátil k pôvodnej viere, o čom napísal knihu Turbulent Souls. Najprv sa chcel venovať hudbe, svoju kapelu však opustil a stal sa z neho publicista. S manželkou a deťmi žije v New Yorku.
Titul: SuperFreakonomics
Autor: Steven D. Levitt a Stephen J. Dubner
Vydavateľstvo: Inaque.sk
Rozmer: 150 x 235 mm
Počet strán: 290
Hmotnosť: 500 g
Väzba: brožovaná
Jazyk: slovenský jazyk
ISBN 978-80-970661-3-0
Doporučená cena: 12,95 eur
Dátum vydania: 1. november 2011
RECENZIE:
Prečo teroristi potrebujú životné poistenie
Ako dejiny pomáhajú pochopiť prítomnosť (trojrecenzia)
Distribúcia:Alterego , Gorila , Martinus, Panta Rhei a Artforum. Veľkoobchodnú distribúciu našich kníh zabezpečuje spoločnosť Partner Technic.