Right menu


Alexandra Senfft: Bolestivé mlčanie

Niekoľko rokov po smrti svojej matky sa Alexandra Senfftová rozhodla napísať o svojej rodine. Jej dedo bol Hanns Ludin, vysokopostavený dôstojník SA, ktorý pôsobil počas druhej svetovej vojny ako Hitlerov vyslanec na Slovensku. (vychádza 31. júla)

Kniha však nie je len o ňom, ale aj o silných ženách jeho rodiny, ktoré vytvárali legendu o „dobrom nacistovi“. A o silných ženách, ktoré sa rozhodli s touto legendou skoncovať: Ludinova dcéra, matka autorky, svojou nepochopenou bolesťou a Senfftová touto knihou, v ktorej píše o tom, aké škody môže napáchať nespracovaná minulosť.

Hanns Elard Ludin zaplatil za svoju minulosť životom. V roku 1947 bol ako vojnový zločinec odsúdený Národným súdom v Bratislave a popravený. Je pochovaný na Martinskom cintoríne v Bratislave.

O autorke

Alexandra Senfftová je nemecká autorka a publicistka, vyštudovala islamistiku a okrem iného pôsobila aj ako hovorkyňa Úradu OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe a v Nemecko-izraelskom pracovnom spoločenstve pre mier na Blízkom východe.

Od roku 1991 píše do významných nemeckých novín a časopisov.

Za Bolestivé mlčanie jej v roku 2008 udelili Cenu za najlepšiu nemeckú biografiu.

Knihu venovala svojim deťom.

Recenzie

„Kniha pre každého, kto chce pochopiť, ako sa vojnové traumy prenášajú na deti a vnukov a ako v nich naďalej pôsobia.“ Emotion

„Alexandra Senfftová tematizuje vo svojej knihe zamlčovanie a vytesňovanie typické pre povojnovú generáciu.“ WDR

Dedičný hriech vyslanca Ludina

Rozhovor s autorkou knihy

Nenašla som o ňom nič dobré. Môj dedo ako Hitlerov diplomat v Bratislave posielal Židov na smrť

Môj rodič spáchal strašný zločin, toto mám ako prežiť?

Úryvok

Žiadosť o milosť zamietnu. Poprava je naplánovaná na ráno 9. decembra 1947. „Váš manžel bol úplne pokojný a vyrovnaný,“ píše babke Ludinov advokát. Údajne požiadal, aby mohol umrieť bez pásky na očiach. Obhajca jej napísal, že krátko pred smrťou zvolal: „Pán doktor, pozdravte, prosím, moju ženu.“ Prítomný biskup vraj zase počul jeho posledné slová: „Nech žije Nemecko.“ Pravdepodobne povedal oboje.

Autor: Alexandra Senfft

Titul: Bolestivé mlčanie

Originálny názov: Schweigen tut weh. Eine deutsche Familien geschichte

Preklad: Zuzana Demjánová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 15 x 21 cm

Počet strán: 272

Väzba: Pevná

ISBN 978-80-8159-709-1

Odporúčaná cena: 13,95 eur

Vychádza 31. júla 2019

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum