Right menu


Lukáš Kovanda: Prečo je vzduch zadarmo a panenstvo drahé

Aj vďaka knihám ako Freakonomics už ekonómia nie je dávno iba suchopárnou vedou. V našich zemepisných šírkach však chýbala podobná publikácia, ktorá by pracovala aj s domácimi reáliami.(aj ako e-kniha)

Po dvoch knihách rozhovorov so známymi ekonómami Lukáš Kovanda napísal knihu, kde v štyridsiatich kapitolách vtipným a prístpuným spôsobom skĺbil ekonómiou s psychológiou, sociológiou či antropológiou. Veľa o jeho štýle písania napovedajú už samotné názvy kapitol, ako:

- Prečo sú tučné dievčatá prístupnejšie na rizikový sex

- Prečo ľudí tak veľmi zaujíma, koľko zarábajú ostatní

- Prečo sú Facebook, Google aj Apple americké, a nie japonské

- Prečo slabé odbory môžu za exodus banánov do celého sveta

- Prečo samoľúbosť zarába a vzdelaní ľudia žijú lacnejšie

Lukáš Kovanda (1980) je ekonóm a novinár, spolupracuje s časopisom Týden, vedie think-tank Prague Twenty a prednáša na pražskej Vysokej škole ekonomickej. Pod názvami Príbeh dokonalej búrky a Príbeh dlhovej smršte vydal dve knihy rozhovorov s poprednými svetovými ekonómami, vrátane viacerých nositeľov Nobelovej ceny. Popularizácii ekonómie venoval knihu Prečo je vzduch zadarmo a panenstvo drahé, v marci 2014 vyšlo aj slovenské vydanie knihy z čarovných zákutí modernej ekonómie Šťastie je krásna vec...

Recenzie:

Prečo gayovia zvyšujú nájomné a istoty sú drahé

Prečo je vzduch zadarmo...

Po ekonomickej scholastike prichádzajú príbehy

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum, abcknihy

E-knihy:Palmknihy, Martinus

Autor: Lukáš Kovanda

Titul: Prečo je vzduch zadarmo a panenstvo drahé

Podtitul: Kapitoly z populárnej ekonómie

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 160 x 225 x 14 mm

Počet strán: 184

Väzba: Mäkká

ISBN 978-80-89594-44-3

Odporúčaná cena: 9.95 eur

Veľkoobchodná distribúcia: Partner Technic

Kniha vychádza: 4. marca 2013

Ukážka z knihy - 31. kapitola

Prečo je vek 35 rokov prelomový (pre golfistov, pre tehotné ženy...)

„Pětatřicátníci, hoši jako květ / na vás vždycky byla radost pohledět,“ tak znie úryvok zo starého českého šlágra. Keď ho Karel Hašler skladal, „tridsaťpäťroční“ sa mu vari hodili nielen preto, že songom ospevoval slávny 35. peší pluk, ale aj pre niečo celkom iné. Veď dvadsiatnici, to sú ešte len púčiky, pučiace kvietky – ešte len zbierajú skúsenosti. Štyridsiatnici, na druhej strane, už mávajú dosť skúseností, ibaže hlava osivieva, čo je neklamný znak odkvitania. Plus-mínus tridsaťpäť, to je jednoducho ten ideálny vek, kedy je muž ešte pomerne mladý, a pritom už relatívne skúsený. (pokračovanie v prílohe)

kovanda ukazka.pdf 805,32 kB