Right menu


Sk

Jørn Lier Horst: Operácia Cirkus

Všetci sa tešia na príchod cirkusu Mantovani. Kým sledujú vystúpenie Nebojácnej Fiony, neznámy zlodej sa vláme do domu dedka Oskara a ukradne mu cenný zberateľský kúsok. Alebo to bola zlodejka? (vychádza 15. decembra)

Václav Smil: Ako nasýtiť planétu

Ešte nikdy sme nemuseli nasýtiť toľko ľudí ako dnes. Napriek tomu nerozumieme tomu, odkiaľ naše potraviny skutočne pochádzajú, ako nás naše stravovacie požiadavky formujú a prečo to drastickým spôsobom ovplyvňuje našu planétu. (vychádza 10. decembra)

Irvin D. Yalom: Keď Nietzsche plakal

Najznámejší Yalomov román o zaľúbených mužoch, osudových ženách, ako aj o myšlienkach, ktoré zmenili svoju dobu. Vo Viedni devätnásteho storočia sa odohráva dráma lásky, osudu a vôle na pozadí intelektuálnych prúdov, ktoré budú definovať celú éru. (vychádza 30. novembra)

Friedrich Nietzsche: Mimo dobra a zla

Vo svojej mimoriadne vplyvnej práci Mimo dobra a zla Nietzsche priamo nadväzuje na idey, ktoré básnicky stvárnil vo svojom vrcholnom diele Tak riekol Zarathustra. Keďže sú v nej obsiahnuté všetky základné pojmy a myšlienkové motívy jeho filozofie, obvykle sa pokladá za ideálny „vstupný portál“ do jeho myslenia. (vychádza 6. novembra)

Lewis Dartnell: Byť človekom

Sme zázrakom evolúcie, ktorý je schopný neuveriteľných výkonov. Sme však aj hlboko chybní. Naše telá sa lámu, dusia a zlyhávajú. Byť človekom je zhmotnená história. Vo svojej predošlej knihe Pôvod sa Lewis Dartnell pozrel na to, ako vývoj ľudstva ovplyvnila geológia, v tej najnovšej sleduje súvislosti medzi dejinami a ľudskou biológiou. (vychádza 28. októbra)

George Orwell: Listy

Výber z korešpondencie Georgea Orwella približuje jeho osobnosť nielen ako významného spisovateľa a mysliteľa, ktorý ovplyvnil a dodnes ovplyvňuje generácie spisovateľov a intelektuálov, ale aj ako spoločenského glosátora, aktívneho občana, presvedčeného socialistu a antistalinistu. A prirodzene aj ako človeka, ktorého osobný život nepatril vzhľadom na chatrné zdravie a osobné tragédie k tým najšťastnejším. (vychádza 15. októbra)

Herbert, Anderson: Lovci Duny

Siedma kniha z cyklu kroník o planéte Duna nadväzuje na ságu, ktorú Frank Herbert už nestihol dokončiť. Jeho syn Brian sa spojil s Kevinom J. Andersonom, aby sériu uzavreli románom Lovci Duny a ôsmou časťou s názvom Piesočné červy Duny. (vychádza 6. novembra)

George Orwell: Cesta k Wigan Pier

Cesta k Wigan Pier je reportážnym spracovaním autorovho pobytu na priemyselnom severe Anglicka v roku 1936, krátko po skončení veľkej hospodárskej krízy. George Orwell sa zameriava predovšetkým na banícku komunitu a jej životné pomery a postoje. (vychádza 24. júna)

Annette Bjergfeldt: Putovné kino pána Saita

„Bola som počatá na tanečnom parkete v Buenos Aires v roku 1927.“ Tak sa začína úžasná cesta Lity s jej krásnou a rebelantskou matkou Fabiolou, ktorá je blázon do topánok a pracuje v najznámejšom obchode s obuvou v meste. (vychádza 21. mája)

Kim de l´Horizon: Kniha krvi

Rozprávač Knihy krvi sa neidentifikuje ani ako muž, ani ako žena. Vyrastal*a na švajčiarskom predmestí, teraz žije v Zürichu. Uniká obmedzeniam svojho pôvodu a cíti sa pohodlne v nebinárnom tele a vlastnej sexualite. (vychádza 20. marca)

Jørn Lier Horst: Operácia Igelitka

Na riečanskom námestí sa dejú záhadné veci. Tiril a Oliver si jedného dňa všimnú podozrivého muža s igelitkou. Rozhodnú sa ho sledovať. Ešte väčšmi zbystria pozornosť, keď si sadne na lavičku a vymení svoju tašku za tašku ženy, čo si prisadne k nemu. Prečo to spravili? (vychádza 15. decembra)

Olga Tokarczuk: E.E.

Príbeh románu E.E., patriaceho medzi Tokarczukovej rané diela, sa odohráva vo Vroclave ešte pred prvou svetovou vojnou. V poľsko-nemeckej rodine továrnika Eltznera hlavná hrdinka, predpubertálna Erna, začína mať zdravotné problémy – často omdlieva a čudne sa správa. (vychádza 25. novembra)

Duna, grafický román III: Prorok

Tretia, záverečná časť grafickej adaptácie románu Duna. Schyľuje sa k záverečnému boju o Arrakis. Paul Atreides prijal úlohu vodcu Fremenov, ale vie, že jeho moc nad nimi je veľmi krehká – buď sa opätovne zmocnia planéty alebo povedú bojovú výpravu, ktorá pohltí celý vesmír. (vychádza 20. novembra)

Horst, Fjell: Výkriky

Bývalý vojak a bývalý policajný študent Markus Heger vyšetruje staré aj nové kriminálne prípady z podcastového štúdia v zadnej časti svojho karavanu. Výkrik, ktorý nikto nepočul mal byť seriál o sedemročnej Leah Forsbergovej, ktorá zmizla pred pätnástimi rokmi, ale stala sa z neho len jedna epizóda. (vychádza 10. novembra)

Drábik, Kovár (eds.): Pády impérií

V knihe Pády impérií sa tím historikov, archeológov a politológov ponára do komplexných súvislostí, ktoré stáli za pádmi najväčších svetových impérií, od starovekého Egypta po pád mocnej britskej koloniálnej ríše. Kniha nielen odhaľuje dynamiku a faktory – politické, ekonomické, environmentálne a sociálne. (vychádza 24. októbra)

Irvin D. Yalom, Benjamin Yalom: Hodina srdca

Dožiť sa deväťdesiatky je krásne, ale zároveň musíte čeliť nový výzvam – vaše vlastné telo už úplne neposlúcha a čosi podobné platí aj o mysli. Irvin Yalom vo svojej novej knihe opisuje stretnutia s pacientmi, ktoré kvôli výpadkom pamäti musel obmedziť na jednorazové hodinové konzultácie, niečo, čo bolo v zdanlivom rozpore s celou jeho dovtedajšou praxou. (vychádza 11. novembra)

Timothy Snyder: O slobode

Od uznávaného historika a autora bestselleru O tyranii prichádza brilantné skúmanie slobody – čo to je, ako bola nesprávne pochopená a prečo je našou jedinou šancou na prežitie. Sloboda je naším veľkým záväzkom, ale ako tvrdí Timothy Snyder, stratili sme zo zreteľa, čo znamená – a to nás vedie do krízy. (vychádza 10. októbra)

Václav Smil: Vynálezy a inovácie

Známy autor vedeckých kníh prichádza s titulom o histórii ľudskej vynaliezavosti – a s ňou spojených prelomov a pádov. V tejto knihe ponúka jasnú korekciu prehnaných sľubov, ktoré sprevádzajú všetko od nových liekov až po umelú inteligenciu. (vychádza 12. júna)

Olga Tokarczuk: Putovanie ľudí Knihy

Debutový román držiteľky Nobelovej ceny za literatúru, ktorým Olga Tokarczuk začala svoju literárnu cestu, ukazuje autorku, ktorá prichádza s odvážnym románom myšlienok situovaným do Francúzska konca 17. storočia. (vychádza 15. mája)

Carl Honoré: Chvála pomalosti

Chvála pomalosti spochybňuje kult rýchlosti, ktorý sa začal veľmi dôrazne presadzovať od nástupu priemyselnej revolúcie. Kniha sa zameriava na rôzne oblasti života človeka – prácu, rodinný život, vzdelávanie, sex, stolovanie, liečbu chorôb, a vyzýva k zvoľneniu tempa. (vychádza 2. apríla)