Right menu


Zuzana Demjánová: Tatry v časoch monarchie

Kniha o vzniku tatranských osád na prelome 19. a 20. storočia prináša raritné staré pohľadnice aj prekvapivé informácie z čias monarchie.

Kniha Tatry v časoch monarchie vznikla z nostalgie a úprimného obdivu k ľuďom, ktorí sa zaslúžili o vybudovanie tatranských kúpeľných osád. Obsahuje unikátne a zriedkavé zábery z tatranských kúpeľných obcí z prelomu 19. a 20. storočia. Veľká časť z pohľadníc, ktoré v knihe nájdete, neboli ešte nikdy v podobných publikáciach uverejnené.

Narozdiel od kníh podobného žánru zaoberá nielen architektúrou a významnými osobnosťami, ale v neposlednom rade aj bežnými Slovákmi – poverčivými, statočnými, hrdými a divokými. Nemalá časť je zároveň venovaná doprave a rozvoju športového života v našich veľhorách.

Autorka čerpala z dobovej literatúry písanej v anglickom, maďarskom, nemeckom, slovenskom a českom jazyku a snažila sa priblížiť čitateľovi Tatry tak, ako ich videli cudzinci, ktorí sem prichádzali. Dajú sa zvyčajne nájsť v spisoch publikovaných rôznymi dobrodruhmi a cestovateľmi.

Američan John Paget napríklad prirovnáva tatranské osady k prvým mestám v Severnej Amerike. V malebných horských osadách žili títo ľudia svoj tatranský sen. Málokto si dnes uvedomuje, aké ťažké bolo v tej dobe konkurovať iným destináciám. Aké veľké riziko podstupovali investori. Všetci boli pioniermi.

Napísali o knihe:

Aj prelom storočia mal svojich developerov

Zabudnutá tvár Tatier

Dievča v Tatrách

Informácie o knihe: Pevná väzba s prebalom a vsadenou pohľadnicou, ISBN 978-80-970267-3-8, rozmer 25 x 25 cm, prvé vydanie 2009, dotlač november 2011, odporučená cena 17,50 eur

Distribúcia: V kníhkupectvách od 21. novembra, v kníhkupectvách Panta Rhei, Gorila a Martinus, Artforum. Veľkoobchodnú distribúciu našich kníh zabezpečuje spoločnosť Partner Technic.

Kontakt na vydavateľa: info@premedia.sk, 0948 866 627.

Kuszman bazaar v Tatranskej Lomnici

Prvá predajňa v Tatranskej Lomnici bol Kuszman bazár, ktorý v roku 1896 postavil Július Kuszmann z Kežmarku. Kuszmann okrem proviantu ponúkal i športové potreby a literatúru o Tatrách. V roku 1903 obchod vyhorel, na snímke je zachytený už po rekonštrukcii s veľkou krytou drevenou verandou.

Zimné športy

Uhorská aristokracia sa zo začiatku neveľmi hrnula do športovania. Vedenie cestovnej kancelárie Idegenforgalmi iroda, ktorá začala ako prvá prenajímať sane v Starom Smokovci a Tatranskej Lomnici (1905), čoskoro zistilo, že o ne nie je záujem. Napokon ich spopularizovali hoteloví zamestnanci. A tak o rok neskôr sa už po sánkarskych dráhach spúšťali i kúpeľní hostia. Na snímke skupina zimných športovcov pri Kiosku na Hrebienku.

Cigáni na Spiši

Koncom 19. storočia bolo podľa súpisu z roku 1893 na území dnešného Slovenska 36 000 Rómov. Spišská župa sa na tomto počte podieľala počtom 2792 Rómov . Väčšina sa zaoberala opracovávaním kovu -kováči, zámočníci, kotlári, zvonkári. U žien "privátnym" povolaním bolo žobranie a starostlivosť o rodinu. Z celkového počtu bolo 79 osôb gramotných. Na Spiši prevládalo u Rómov náboženstvo rímskokatolícke (2620). Cigánske kapely boli v kúpeľných obciach veľmi obľúbené. Učarovali predovšetkým zahraničným turistom. Cigáni žili poväčšine na kraji dedín, príp. ako to opisuje jeden anglický cestovateľ ,, zdá sa, že za každou slovenskou obcou je umiestnená cigánska kolónia…,,

Autorka knihy