Right menu


Scott Douglas: Malá červená kniha o behaní (SK)

Čo je najväčší bežecký vynález? Je niečo krásne na behaní v daždi? Čo sa môžeme naučiť od Keňanov? To je len niekoľko otázok, ktoré si položil americký autor Scott Douglas v knihe s prekvapivo širokým záberom. (aj ako e-kniha).

Ponúka rady, ktoré získal po troch desaťročiach behania a dvoch desaťročiach práce športového novinára, ktorý sa stretol s najvýznamnejšími bežcami a trénermi z celého sveta.

Autor knihy sa v 250 kapitolách venuje témam, ktoré zaujmú každého bežca – ako zvýšiť denné, týždenné aj ročné bežecké objemy, ako zvýšiť rýchlosť a ako si užiť behanie bez zranení. Vychádza z vlastnej skúsenosti, že aj človek s priemerným bežeckým talentom môže dosiahnuť nadpriemerné výkony.

Zaujímavé odpovede nájde v knihe ten, kto s behaním len začína, ale aj atlét rozmýšľajúci o presedlaní na behanie či skúsený bežec, ktorý by chcel zlepšiť svoj čas na najbližšom maratóne.

Scott Douglas je hlavný editor časopisu Running Times a editor spravodajstva stránky RunnersWorld.com. Po úspechu Malej červenej knihy o behaní sa pustil do písania druhej knihy, ktorá bude venovaná minimalistickej obuvi. Od roku 1979, keď začal s týmto športom, nabehal vyše stotisíc míľ. Žije na východnom pobreží Spojených štátov v meste South Portland.

RECENZIE:

Potrvá dlho, kým niekto príde s lepšími radami, ako nájdete v tejto knihe. Runner's World

V tej malej, dômysene napísanej knihe Scott Douglas jasne vysvetlil veci, ktoré potrebuje vedieť každý bežec. Jeho text pripomína prúd vedomia šikovne usporiadaný do 250 krátkych kapitol, v ktorých sa zhmotnili desaťročia jeho behania a písania o ňom. Táto kniha na nočnom stolíku nikdy nezapadne prachom. Running Times

Scott Douglas má encyklopedické vedomosti o behu a jasnú myseľ, ktorá dokáže zjednodušovať a odovzdávať dôležité informácie. Mnohé z tipov v tejto knihe budú presne tým, čo potrebujete, aby ste si z behania odniesli čo najviac v rozličných fázach vášho bežeckého života. Amby Burfoot

Malá červená kniha o behaní

Malá červená kniha - magazín Run

Malá červená kniha... - Review

Distribúcia:

Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum

E-knihy:

Martinus, Palmknihy

ISBN 978-80-89594-04-7

Rozmer: 185 x 130 mm

Počet strán: 208

Väzba: brožovaná

Odporúčaná cena: 9.95 eur

Veľkoobchodná distribúcia: Partner Technic

Vychádza: 4. mája 2012

ÚRYVOK Z KNIHY

Úvod

Túto knihu som napísal v zime na prelome rokov 2010 a 2011, ale pracoval som na nej od roku 1979.

Vtedy, ako deviatak, som začal behávať. Okamžite som bol očarený. Miloval som ten pocit objavovania, prekonávania seba samého, to, že som bol vonku v akomkoľvek počasí. Miloval som byť osamote, mať čas premýšľať o čomkoľvek, čo sa mi preháňalo hlavou. Miloval som sledovať, či dokážem zájsť ďalej ako kedykoľvek predtým, alebo či zabehnem kolo rýchlejšie ako minulý týždeň. Miloval som to, ako som sa cítil fyzicky počas behu a psychicky po jeho skončení.

Keď som sa v tú jeseň pridal k stredoškolskému tímu cezpoľného behu, naučil som sa milovať beh ešte viac. Trénovanie s kamarátmi, súťaženie s nimi, smerovanie k dlhodobému cieľu – všetko toto a najmä to, že som bol pretekárom, pridali na príťažlivosti tejto najprirodzenejšej činnosti.

Počas prvého roku behania som sa snažil naučiť čo najviac o tomto športe. Chodil som do knižnice a prezrel som každú knihu a časopis, ktoré som našiel. (Sotva som mohol vedieť, že jedného dňa budem pre jeden z nich pracovať.) Neustále som otravoval trénera otázkami o tréningu, objemoch a súťažnej stratégii. Pýtal som sa kolegov v družstve, čo pre nich beh znamená, aby som videl, čo si môžem vziať z ich skúsenosti a aplikovať to na svoju situáciu. Keď som nasledujúci rok začal súťažiť na ceste, rozprával som sa s každým, kto si našiel zopár minút: Koľko behávali? Ako rýchlo? Aká bola ich obľúbená tréningová jednotka? Čo robili, keď ich bolelo koleno, alebo keď bolo horúco, alebo keď snežilo? Čo jedli večer pred pretekmi? A milión ďalších otázok o drobnostiach, ktoré môžu mať taký veľký dosah na behanie.

Počas strednej aj vysokej školy, aj potom, keď som behával sám po skončení školy, som naďalej hovoril viac-menej s každým bežcom, o ktorom som si myslel, že sa môžem od neho niečo naučiť. Nakoniec som sa začiatkom 90. rokov prepracoval k písaniu o behaní. Zrazu som sa rozprával s najlepšími bežcami a trénermi na svete a naplno som využil túto príležitosť. Uplatňovaním toho, čo som sa naučil, a horlivou prácou, nie však posadnutosťou, som dokázal zabehnúť nadpriemerné časy ako 30:48 na desať kilometrov a 51:01 na desať míľ, čo je oveľa rýchlejšie, ako by som „mal“ zabehnúť pri mojom celkom priemernom talente.

Mal som šťastie, že som sa mohol učiť od stoviek vytrvalcov a trénerov svetovej triedy tým, že som sa s nimi rozprával, pozoroval som ich a behal som s nimi. Teraz je už pre mňa prirodzené filtrovať to, čo som sa z týchto stretnutí naučil, spôsobom, ktorý som prvý raz použil na strednej škole: Ako môžem túto informáciu použiť tak, aby som mal z behania väčší pôžitok a bol v ňom úspešnejší? A ako sa môžem prostredníctvom časopiseckých článkov a štyroch kníh, ktorých som spoluautorom, podeliť o tieto informácie s ďalšími bežcami rôznej úrovne tak, aby aj oni vyťažili z behania čo najviac?

Výsledkom troch desaťročí mojej zvedavosti je táto kniha. Nemá byť definitívnou rozpravou o behaní ani dennodenným sprievodcom k špičkovej výkonnosti. Ak som sa za uplynulé tri desaťročia niečo naučil, tak to, že úspech v behu často prichádza vďaka jednej alebo dvom úpravám v tréningu alebo v mysli. Táto kniha je plná takýchto zrniek, ktoré môžu mať pozitívny účinok. Dúfam, že táto múdrosť bude pre vás užitočná, aby ste z behu mali viac potešenia, spokojnosti a aby bol pravidelným vrcholom vášho života.

Scott Douglas
Hlavný editor Running Times