Right menu


Erling Kagge: Ticho v období hluku

Nórsky autor si na cestách uvedomil dôležitosť samoty a ticha, ktorým venoval svoju najnovšiu knihu. Hovorí o tichu okolo nás, ale aj o tichu, ktoré nosíme v sebe. Čo je ticho? Kde je? Prečo je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým? (vychádza 31. augusta)

Dostupné aj ako e-kniha

Na svete nie je veľa polárnych bádateľov, s ktorými by ste sa mohli rozprávať o Immanuelovi Kantovi, rovnako medzi filozofmi nenájdete veľa ľudí, ktorí by na snežniciach prešli najodľahlejšie kúty sveta. Výnimkou je Erling Kagge, nórsky cestovateľ, spisovateľ, vydavateľ a otec troch dospievajúcich dcér.

Ako prvý na svete dorazil sám na južný pól, pričom nemal päťdesiat dní žiadne spojenie so zvyškom sveta. Ako prvý zdolal aj všetky tri „póly”, severný, južný a vrchol Everestu. V jednom rozhovore označil za štvrtý „pól” výchovu svojich detí – dosiahnete ho ľahko, ale to čo nasleduje je najväčšou výzvou vášho života.

O autorovi

Erling Kagge (1963) je nórsky cestovateľ, spisovateľ a vydavateľ. Ako prvý na svete zdolal všetky tri „póly”, severný, južný aj vrchol Everestu. Jeho cesty viedli nielen do Arktídy, ale aj do podzemia New Yorku a iné nezvyčajné miesta, ktoré ho inšpirovali k úvahám o tichu v nás aj okolo nás. Jeho kniha Ticho v období hluku vyšla v dvadsiatich krajinách.

Úryvok

Najtichšie miesto na svete, na akom som kedy bol, je Antarktída. Putoval som sám k Južnému pólu a v monotónnej rozľahlej krajine sa neozý­vali žiadne zvuky vytvorené človekom. Len tie, ktoré som vytvoril ja. Postupoval som po ľade, sám, ponáral som sa do veľkej bielej ničoty a ticho som počul aj cítil.

Keď mierite cez najstudenší kontinent sveta, kilometer za kilometrom ďalej na juh, celú cestu až k horizontu, všetko je ploché a biele. Pod nohami sa vám rozprestiera tridsať miliónov kubických kilometrov ľadu, tlačiaceho na povrch zeme.

Postupne som si začal uvedomovať, že všetko nie je celkom ploché. Ľad a sneh vytvárali malé a o čosi väčšie abstraktné formy. Jednotvárna biela sa menila na nespočetné odtiene bielej. V snehu sa objavila smietka modrej, trochu červenej, zelenej a svetloružovej. Cítil som, že príroda sa cestou mení, ale mýlil som sa. Podmienky sa nemenili, to ja som sa menil. „Doma som si ,odhrýzal veľ­ké hltyʼ. Tu som sa naučil tešiť sa z maličkostí. Z farebných odtieňov snehu. Utíchajúceho vetra. Tvarov mračien. Ticha.“, napísal som si na dvad­siaty druhý deň do denníka.

Ticho je viac ako porucha zvuku

Autor: Erling Kagge

Titul: Ticho v období hluku

Originálny názov: Stillhet i støyens tid

Preklad: Zuzana Demjánová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 12 x 17 cm

Počet strán: 112

Väzba: Pevná

ISBN 978-80-8159-505-9

Odporúčaná cena: 10,50 eur

Vychádza 31. augusta 2017

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum