Right menu


Gard Sveen: Rozbúrená krv

Krátko po zmiznutí trinásťročnej Amandy nájdu zhorené telo sériového vraha Jona-Olava Farberga. Všetci veria, že sa tento príbeh skončil, o Farbergovej smrti pochybuje jedine Tommy Bergmann. (vychádza 25. mája)

Kto je schopný preniknúť do sveta šialeného a brutálneho zločinca, ak nie mladý osloský policajt, ktorý bojuje s vlastnými démonmi? Tommy Bergmann stúpa pri vyšetrovaní prípadu na päty nielen vrahovi, ale aj prízrakom svojej minulosti.

Pri pátraní po nezvestnej tínedžerke musí vycestovať za hranice Nórska, pretože jedna stopa vedie až do čias cárskeho Ruska. Ale rovnako to môže byť iba slepá ulička, ktorá zavedie vyšetrovanie nesprávnym smerom. Bergmann pátra na vlastnú päsť a riskuje viac, než by mal.

Rozbúrená krv je tretí detektívny román s inšpektorom Tommym Bergmannom, nasleduje po Sveenovom úspešnom debute Posledný pútnik, ktorý sa stal Severskou detektívkou roku 2014, a po druhom románe v sérii, ktorý vyšiel pod názvom Peklo je otvorené.

O autorovi

Gard Sveen (1969) je poradcom na nórskom ministerstve obrany. Za svoj debut Posledný pútnik, ktorý je prvou časťou dnes už trojdielnej série, získal Rivertonovu cenu pre najlepšiu nórsku detektívku a Sklenený kľúč pre najlepšiu škandinávsku detektívku roka. V minulosti okrem neho obe ceny za svoj debut získal len Jo Nesbø. Druhou časťou voľnej kriminálnej série je román Peklo je otvorené, tretí román v sérii s názvom Rozbúrená krv vyšiel krátko po ňom.

Recenzie

Príbeh, v ktorom nájdete množstvo napätia, ale aj autorovu vášeň pre jazyk.

Sindre Hovdenakk, VG

Úryvok

Sedliak menom Kondratij Selivanov nadobudol presvedčenie, že je synom Božím a spolu s ďalším sedliakom Ivanovom nabádal ostatných sedliakov, aby sa dali vykastrovať. Väčšinu kastrátov vyhnalo tretie oddelenie cárskej polície na Sibír, ale až komunistom sa podarilo zlomiť chrb­ticu týchto takzvaných kresťanov. Skopci vymreli, priateľu. Niektorí utiekli za Stalina do Rumunska, ale svoju vieru už nepraktizujú z jednoduchého dôvodu – už nežijú. Pochopte, že krajina sa usilovala zmodernizovať a otvoriť sa zá­padu – a také čosi bolo pre Rusov nanajvýš trápne. To, že ich Stalin nedokázal vyničiť či vyhnať, je jednoducho nepravda.

Autor: Gard Sveen

Titul: Rozbúrená krv

Originálny názov: Blod i dans

Edícia: Labyrint

Séria: Tommy Bergmann (diel 3 z vydaných 3)

Preklad: Zuzana Demjánová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 15 x 21 cm

Počet strán: 224

Väzba: pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-469-4

Odporúčaná cena: 11.95 eur

Vychádza: 25. mája 2017

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum