Right menu


Heine Bakkeid: St. Avenger

V pieskových dunách na stavangerskej pláži nájdu dobité telo – pravdepodobne ide o policajta Simona Bergelanda. Keď sa o tom dopočuje Thorkild Aske, rozhodne sa vrátiť do mesta, ktoré ho prenasleduje v jeho snoch, aby pátral po odpovediach. (vychádza 1. novembra)

Dostupné aj ako e-kniha

Stavanger je miestom, ktoré mu zmenilo život; tu stratil Frei a prišiel o prácu policajného vyšetrovateľa. Na vine bol Simon Bergeland, Frein milenec, ktorý bol však od toho osudného dňa nezvestný. Čoskoro sa však ukáže, že všetko je inak. Thorkild čelí jednému nebezpečenstvu za druhým a začína si uvedomovať, že niekto nielenže nechcel, aby sa do Stavangeru vrátil, ale aj to, že ho návrat môže stáť život.

St. Avenger je štvrtý diel série Heineho Bakkeida o utrápenom a sardonickom bývalom vyšetrovateľovi Thorkildovi Askeovi. Román získal Rivertonovou cenou za najlepšiu nórsku detektívku roka.

O autorovi

Heine Bakkeid (1974) je nórsky spisovateľ, ktorý bol doma známy predovšetkým vďaka románom pre tínedžerov. Detektívka Zajtra mi budeš chýbať bola jeho prvým románom pre dospelých. Svojou pochmúrnou atmosférou, stupňujúcou sa paranojou a hodnoverne vykreslenými postavami zosobňuje to najlepšie, čo nám škandinávska žánrová literatúra v uplynulých rokoch ponúkla. V podobnom duchu sa nesie aj druhá kniha s vyšetrovateľom Thorkildom Askem Stretneme sa v raji, na ktorú nadväzuje kniha Neprebudíme sa, kde sa hlavná postava vracia na rodný Island. Za štvrtý román v sérii St. Avenger získal Rivertonovu cenu za najlepšiu nórsku detektívku roka.

Recenzie

„Dôležitú rolu v tomto pochmúrnom a vynikajúco napísanom nordic noir hrá mesto Stavanger – a pomsta.“

– Stavanger Aftenblad

„Málokto vie vytvoriť na stránkach knihy takú atmosféru ako Bakkeid.“

– Verdens gang

„V kriminálnych románoch sa objavujú všetky možné typy vyšetrovateľov... Mohlo by sa zdať, že sa už nedá vytvoriť nič nové. No jednému spisovateľovi sa to predsa len podarilo.“

– Jyllands-Posten

Autor: Heine Bakkeid

Titul: St. Avenger

Podtitul: Rivertonova cena, nórska detektívka roka

Edícia: Labyrint

Séria: Thorkild Aske (4. diel)

Originálny názov: St. Avenger

Preklad: Zuzana Demjánová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 14 x 21 cm

Počet strán: 304

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8242-210-1

Odporúčaná cena: 15.95 eur

Vychádza: 1. novembra 2023

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum