Right menu


Jack London: Šarlátový mor

Post-apokalyptický román Jacka Londona sa odohráva v roku 2073. Uplynulo už šesťdesiat rokov od červenej smrti, ktorá vyhladila takmer celé ľudstvo a prežilo len pár malých skupiniek, ktoré bojujú o prežitie. Stará civilizácia je v troskách a existuje už len jeden posledný svedok. (vychádza 5. júna)

Dostupné aj ako e-kniha

Starý muž kráča po zarastenom železničnom násype, sprevádza ho mladý zdivočený chlapec. Rozprávanie starého profesora o dobách dávno minulých ťažko nachádza publikum, ktoré by ho počúvalo a chápalo – jeho vnuci už vyrastajú v úplne inom, primitívnejšom svete a vyhliadky ľudstva sú aj pri pohľade na nich neisté.

U nás menej známy Londonov román patrí k základným dielam svojho žánru, ktorý sa tiahne od Mary Shelleyovej až ku Cormacovi McCarthymu. Svet prežil katastrofu, z ktorej sa ľudstvo už nemusí pozviechať.

O autorovi

Jack London (1876-1916) vyrastal v chudobnej rodine, bol pouličným predavačom novín, tulákom, elektrotechnikom, námorníkom, ale aj vojnovým dopisovateľom či zlatokopom. Väčšina z množstva jeho textov sú dobrodružné príbehy, ktorých hrdinovia objavujú nové svety a čelia ťažkostiam. Aby docielili svoje, musia preukázať obrovskú duševnú aj telesnú silu. K jeho najznámejším dielam patria prózy Volanie divočiny, Biely tesák, Morský vlk, Láska k životu, Tulák po hviezdach, či prózy s autobiografickými prvkami Martin Eden a Majster alkohol.

Úryvok z knihy

„Obete moru,“ skonštatoval. „Takto v posledných dňoch zomierali všade. Asi to bola rodina utekajúca pred nákazou a tu na pláži pod Cliff House zomreli. Oni.... Edwin, čo to robíš?“

Zmätený starec náhle položil túto otázku, keď si všimol, ako Edwin rukoväťou svojho poľovníckeho noža vyráža z jednej lebky zuby.

„Urobím si náhrdelník,“ odpovedal Edwin.

Všetci traja chlapci sa pustili s vervou do práce a v hlasnom klepote a buchote nevenovali starcovmu bľabotu žiadnu pozornosť.

„Ste naozaj divosi. Už ste sa začali zdobiť ľudskými zubami. Za inej generácie si budete prepichovať nosy a uši a nosiť ozdoby z kostí a lastúr. To viem. Ľudskej rase je súdené upadnúť čoraz hlbšie do primitívnej temnoty a znovu sa z nej krvavo štverať naspäť k civilizácii.

Postapokalyptický román Jacka Londona Šarlátový mor

Autor: Jack London

Titul: Šarlátový mor

Preklad: Igor Otčenáš

Originálny názov: The Scarlet Plague

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 13 x 18 cm

Počet strán: 128

Väzba: brožovaná

ISBN 978-80-8159-840-1

Odporúčaná cena: 8,95 eur

Vychádza: 5. júna 2020

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum