Right menu


Jørgen Brekke: Uspávanka

Sľubnú mladú speváčku nájdu v lese brutálne zavraždenú s vyrezaným hrtanom. Vrah položil na jej telo starožitnú hraciu skrinku. Vyšetrovateľom sa vidí záhadná uspávanka, ktorú prehráva povedomá, nik ju však nevie zaradiť. (vychádza 30. júna)

Dostupné aj ako e-kniha

Hlavný inšpektor trondheimskej polície Odd Singsaker, ktorý sa ešte stále zotavuje z operácie mozgu, začína vy­šetrovať vraždu.

Singsaker sa prednedávnom oženil s Feliciou Stoneovou, americkou detektívkou, ktorú stretol pri vyšetrovaní prí­padu sériového vraha. Obáva sa najhoršieho, keď náhle nahlásia ako nezvestné ďalšie mladé dievča s pekným hla­som. Trondheimská polícia je na stope zločinov, ktoré zrej­me spája stará uspávanka. V osemnástom storočí ju napísal záhadný skladateľ Jon Blund. Táto uspávanka sľubuje poslucháčom najpokojnejší najsladší spánok. Čas plynie a zdá sa, že unikajúceho vraha nič nezastaví.

Jørgen Brekke aj v tomto príbehu naprieč priestorom a časom dokázal, že ako spisovateľ je vo vynikajúcej forme.

O autorovi

Jørgen Brekke (1968) je nórsky spisovateľ, autor detektívnej série s inšpektorom Singsakerom. Narodil sa v Hortene, neskôr sa usadil v Trondheime, kde žije s manželkou a tromi deťmi. Prednášal o vzdelávaní, neskôr pracoval ako novinár na voľnej nohe. Za svoj debut V ľudskej koži získal cenu Norlis za najlepší debut roka, ako aj cenu Nová krv za najlepší kriminálny debut. Je autorom piatich detektívnych románov, v ktorých sa súčasnosť prelína s dávnejšou minulosťou. Román Uspávanka je druhý diel série prípadov inšpektora Singsakera.

Úryvok

Sekera zasvišťala vzduchom a zasiahla prsty pod stredným článkom. Najprv si uvedomil zvuk, až potom bolesť. Bolo to ako chrúmanie, prsty zachrúmali ako mrkva pod čepeľou maminho noža. Potom nasledoval nemý film. Oba prsty odleteli oblúkom od klátu a spadli na vlhkú podlahu garáže. Odskočili ako z gumy a ostali tam ležať. Až vtedy si uvedomil žeravé teplo sálajúce z ruky.

Zvonka začul otca.

„Keď prestaneš vymýšľať a konečne sa to pokúsiš zahrať, ako sa má, tak sa môžeš vrátiť do domu.“

Dvere na garáži sa otvorili.

Otec stál a zízal naňho. Najprv mu tvár zmeravela, vyzerala ako busta. Potom skríkol.

Otec pochopil.

Po výkriku nasledovalo ticho, vysoký muž stratil vedomie. Chlapec však pokojne stál a počúval, ako kvapky dopadajú na zem. Rytmicky ako údery do klávesov. Konečne z jeho prstov vychádzala hudba.

Prsty. Kvapky krvi. Podlaha.

Konečne sa tie strašné hodiny za klavírom skončili.

Recenzie

„Ak začnete čítať Uspávanku, garantujem vám jedno: prebdené noci, kým ju nedočítate. “ Sandefjords Blad

„Druhá kniha býva pre väčšinu autorov problémom. Pre Brekkeho toto pravidlo neplatí.“ Aftenposten

„Elegantný a hlboko znepokojujúci príbeh.“ Tara

Autor: Jørgen Brekke

Titul: Uspávanka

Originálny názov: Drømmeløs

Edícia: Labyrint

Séria: Singsaker a Stoneová (diel 2 z vydaných 5)

Preklad: Zuzana Demjánová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 15 x 21 cm

Počet strán: 280

Väzba: pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-497-7

Odporúčaná cena: 12.95 eur

Vychádza: 30. júna 2017

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum

Ďalej odporúčame

Prvý prípad inšpektora Singsakera s názvom V ľudskej koži