Right menu


Kim de l´Horizon: Kniha krvi

Rozprávač Knihy krvi sa neidentifikuje ani ako muž, ani ako žena. Vyrastal*a na švajčiarskom predmestí, teraz žije v Zürichu. Uniká obmedzeniam svojho pôvodu a cíti sa pohodlne v nebinárnom tele a vlastnej sexualite. (vychádza 20. marca)

Nemecká knižná cena 2022

Náhle sa zhoršujúca demencia starej mamy prináša otázky a vyrovnávanie sa rozprávačského ega s minulosťou: Prečo má len útržkovité spomienky na vlastné detstvo? Prečo sa babička len ťažko dokáže odpútať od svojej sestry, ktorá zomrela v mladom veku? A čo sa stalo s pratetou, ktorá zmizla ako mladá žena? Rozprávanie sa vzpiera kultúre ženského mlčania a skúma netradičnú ženskú pokrvnú líniu.

Tento román je štylisticky a formálne jedinečným aktom oslobodenia od vecí, ktoré si odovzdávame bez toho, aby sme sa na ne pýtali: rod, trauma, trieda. Kim de l'Horizon sa vydáva hľadať iné druhy poznania a tradície, podkopáva lineárne formy rodinného rozprávania a približuje sa k tekutému a plynulému druhu písania, ktoré nefixuje, ale otvára. Je to i kniha o jazyku a o tom, ako si v ňom nájsť miesto. A predovšetkým je to kniha o putách, o rodine a o tom, čo nám dáva, ale aj o čo nás oberá.

O autorovi

Kim de l’Horizon (1992) pochádza zo Švajčiarska. Debutový román Kniha krvi, označený za autofikciu, vyvolal v nemeckojazyčnom literárnom svete veľký rozruch. A to nielen preto, že ide o drsnú a veľmi priamu výpoveď nebinárnej osoby, ktorá bola ako dieťa či mladý človek nútená vtesnávať sa do presne vymedzených štruktúr jedného švajčiarskeho predmestia. Román v roku 2022 získal Nemeckú i Švajčiarsku knižnú cenu. Porota ocenila predovšetkým provokatívny a kreatívny jazyk diela.

Žije v Zürichu.

Recenzie:

„S nehou a poeticky rozpráva o skúsenosti rodičov, starých rodičov a prastarých rodičov, o tom, ako sú ľudia zakorenení jeden v druhom.“
Frankfurter Allgemeine Zeitung

„Veľkolepé, extravagantné dielo.“

Le Temps

„V Knihe krvi sa jazyk stáva rovnako fluidným ako telá a identity: ten prúd vás strhne.“

Süddeutsche Zeitung

„Človek môže len žasnúť nad literárnym majstrovstvom, ktoré rozvíja Kim de l'Horizon.“

Die Zeit

„Čítanie Knihy krvi je svojím spôsobom liečivé, pretože nám pripomína, že hanba je najpresnejšou silou pamäti.“

WDR

Autor: Kim de l´Horizon

Titul: Kniha krvi

Pôvodný názov: Blutbuch

Preklad: Zuzana Demjánová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 20,5 x 13,5 cm

Počet strán: 288

Väzba: brožovaná

ISBN 978-80-8242-246-0

Odporúčaná cena: 16,95 eur

Vychádza: 20. marca 2024

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum