Right menu


Olga Tokarczuk: Pravek a iné časy

Pravek – dedina uprostred Poľska, kde sa všednosť preplieta s nezvyčajnosťou, prítomnosť s mýtom a každodenný život je dôležitejší ako veľké udalosti. V búrlivom dvadsiatom storočí bojuje v Praveku niekoľko pokolení niekoľkých rodín o šťastie i budúcnosť. (vychádza 25. mája)

Ich osudy vytvárajú univerzálny príbeh o čase, pominuteľnosti a ľudskom osude.

Jeden z najvýraznejších súčasných poľských románov, ktorý bol preložený do vyše dvadsiatich jazykov, už roky nachádza čitateľov na celom svete. Jeho autorka získala Nobelovu cenu za literatúru.

O autorke

Olga Tokarczuk (1962) je autorkou poézie, prózy, esejí, scenárov a jedna z najčítanejších a kritikmi najlepšie hodnotených poľských autoriek. Je dvojnásobná držiteľka prestížnej ceny Niké, Medzinárodnej Man Bookerovej ceny a držiteľka Nobelovej ceny za literatúru, ktorú jej udelili za rok 2018. Poľská spisovateľka ju získala za naratívnu fantáziu, vyzdvihnutie lokálnych tém, ako aj za to, že jej diela sú plné vtipu a vynaliezavosti.

Úryvok z knihy

Anjel prijal Mišku na tento svet za chrbtom pôrodnej babice: očistil jej priestor pre život, poukazoval ju iným anjelom aj Najvyššiemu, a jeho netelesné pery šepkali: „Pozrite sa, pozrite, toto je moja dušička.“ Napĺňala ho nezvyčajná anjelská neha, láskavý súcit – to je tá jediná emócia, akou disponujú anjeli, Stvoriteľ im totiž nedal inštinkty, city ani potreby. Keby ich dostali, už by to neboli duchovné bytosti. Jediný inštinkt, aký anjeli vlastnia, je inštinkt súcitu, jediný cit anjelov: nekonečný súcit, ťažký ako kamenný podstavec.

Autor: Olga Tokarczuk

Titul: Pravek a iné časy

Originálny názov: Prawiek i inne czasy

Vydanie: druhé

Preklad: Karol Chmel

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 13,5 x 20,5 cm

Počet strán: 216

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8242-073-2

Odporúčaná cena: 14.95 eur

Vychádza: 25. mája 2022

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum