Right menu


Robert Seethaler: Celý život

Kronika 20. storočia a alpského údolia z pohľadu jedného človeka. Kniha Roberta Seethalera bola preložená do štyridsiatich jazykov a získala si čitateľov svojou úprimnosťou a rozprávačským štýlom. (vychádza 1. marca)

Andreas Egger strávil takmer celý svoj život v jednom horskom údolí. Tu prežil neľahké detstvo, zakúsil veľkú lásku, radosť i smútok. Ako robotník spoločnosti budujúcej prvé lanovky sotva zájde za hrebene vrchov, ktoré ho obklopujú. Zavedie ho za ne až vojna.

Celý život je príbehom muža, ktorý síce veľa nehovorí, no mnohé vidí, a ktorý sa napriek neľahkému osudu dokáže obzrieť za minulosťou s údivom a vďačnosťou.

Román bol v roku 2016 nominovaný na Medzinárodnú Man Bookerovu cenu.

Recenzie

Celý život je podobenstvom o ústredných polarizujúcich témach našich životov: láske a smrti. Tieto témy nastavujú zrkadlo našej nepokojnej, sebazničujúcej výkonnostnej spoločnosti. Andreas Egger nikdy nebol v pokušení veriť v Boha, smrť ho nedesila. Nepamätal si, odkiaľ prišiel, a nakoniec ani nevedel, kam ide. Ale miloval. A vytušil, kam môže láska viesť.“

– Hans Steinbichler, režisér

„Nežný, podmaňujúci, no nikdy nie sentimentálny – taký je tento múdry román.“

– The Irish Times

„Román, ktorý hovorí o živote a umieraní, o plynutí času, o malom šťastí a veľkom nešťastí – a ktorý trvá za každú cenu na optimizme.“

– Spiegel

„Kniha opisuje život, ktorý nekončí náhle, ale dospeje k zmysluplnému koncu, ktorému nič nechýba a ktorý je teda i v prenesenom význame slova naozaj „celý“.

– Frankfurter Allgemeine Zeitung

Tichá kniha, ktorá spôsobila rozruch (Denník N)

O autorovi

Robert Seethaler (1966) je rakúsky spisovateľ a herec. Pozornosť vzbudil už románom Trafikant, ktorý sa odohráva v predvojnovej Viedni a jedným z jeho protagonistov je Sigmund Freund, a neskôr i románom Celý život, za ktorý bol nominovaný na Medzinárodnú Man Bookerovu cenu. Literárna kritika ho vyzdvihuje za jeho prácu s nemeckým jazykom a schopnosť preniknúť do prežívania svojich postáv. Dáva im za pravdu aj vo svojej najnovšej knihe Kaviareň bez mena.

Autor žije v Berlíne a Viedni.

Úryvok z knihy

„Na okolí nie je lepšieho robotníka, než som ja,“ odvetil Egger. „Som silný. Viem všetko robiť. Všetko spravím.“

„Ale krívaš.“

„Možno v údolí,“ namietol Egger. „Ale na kopci som jediný, kto chodí rovno.“

Prokurista sa zaklonil pomaly dozadu. V miestnosti sa rozhostilo ticho, ktoré zahalilo Eggerovo srdce ako tmavý závoj. Hľadel do obielenej steny a na chvíľu zabudol, prečo sem vôbec prišiel. Prokurista si povzdychol. Zodvihol ruku a mávol ňou, akoby chcel tým gestom zotrieť Eggera zo svojho zorného poľa. Potom povedal: „Vitaj vo firme Bittermann & synovia. Žiaden alkohol, žiadne kurvenie, žiadne odbory. Zajtra o pol šiestej ráno nástup do práce!“

Autor: Robert Seethaler

Titul: Celý život

Pôvodný názov: Ein ganzes Leben

Preklad: Zuzana Demjánová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 20,5 x 13,5 cm

Počet strán: 120

Väzba: Pevná

ISBN 978-80-8242-234-7

Odporúčaná cena: 14,95 eur

Vychádza: 28. februára 2024

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum

.............................................

PRIPRAVUJEME

Robert Seethaler: Kaviareň bez mena

Viedeň, rok 1966. Robert Simon si zarába na chlieb ako príležitostný robotník na trhovisku. Je so svojím životom spokojný a sleduje, ako sa Viedeň dvíha z vojnových trosiek. Všade vzniká niečo nové a Simon sa tým necháva strhnúť. Prenajme si opustené pohostinstvo a otvorí vlastnú kaviareň. Prichádza do nej pestrá zmeska ľudí a prinášajú so sebou i svoje príbehy – o túžbe, strate, nádeji. Najnovší Seethalerov román je o nielen o jednej kaviarni a jej štamgastoch, ale i o vzniku nového sveta, ktorý v sebe zákonite nesie aj zárodok svojho konca.

Vychádza na jeseň 2024