Right menu


Carl Honoré: Chvála pomalosti

Chvála pomalosti spochybňuje kult rýchlosti, ktorý sa začal veľmi dôrazne presadzovať od nástupu priemyselnej revolúcie. Kniha sa zameriava na rôzne oblasti života človeka – prácu, rodinný život, vzdelávanie, sex, stolovanie, liečbu chorôb, a vyzýva k zvoľneniu tempa. (vychádza 2. apríla)

Rozoberá komplikovaný vzťah človeka a času tvoriaceho rámec našej existencie a otvára otázky, ktoré nútia k zamysleniu nad prioritami.

Filozofia pomalosti sa dá zhrnúť do jediného slova – rovnováha. Ľudia objavujú energiu a efektivitu tam, kde by ich možno najmenej očakávali, v spomalení. Kniha Chvála pomalosti, ktorá sa už stala klasikou svojho žánru, patrí k prvým komplexným pohľadom na celosvetové hnutie, ktoré si razí cestu do hlavného prúdu.

Chvála pomalosti je vyváženou zmeskou anekdot, osobných príbehov a faktov a krátko po svojom vydaní sa stala bestsellerom.

O autorovi

Kanadský spisovateľ a publicista Carl Honoré (1967) sa preslávil predovšetkým bestsellerom Chvála pomalosti. Pre novinára, ktorý kedysi písal reportáže z európskych a juhoamerických krajín pre periodiká ako sú Economist, Observer a Guardian, sa práve vyzdvihovanie pomalého prístupu k práci, výchove detí i k životu všeobecne stalo hlavnou témou. Venuje sa jej aj vo svojich ďalších knihách.

Žije v Londýne.

Recenzie

„Nájdite si čas na prečítanie tejto dôležitej, výborne napísanej knihy - naša budúcnosť závisí od myšlienok, ktoré obsahuje.“

– John de Graaf, spoluautor knihy Affluenza

„Brilantná kritika kultúry rýchlosti. Honoré je zástancom hnutia, ktoré nabáda k spomaleniu všetkého od varenia cez riadenie podniku, šoférovanie až po štýl rozprávania – na základe presvedčenia, že rýchlosť môže spôsobiť odpojenie od každodenného života.“

– The Oprah Magazine

„Zábavný, priateľský a inteligentný sprievodca, s ľahkou zmesou dobre preskúmaných historických zaujímavostí a súčasných štatistík. Autorove anekdoty a sebaironický humor sprostredkúvajú potešenie a odmenu, ktorú zažil na svojej pomalej púti.“

– The Economist

Prednáška TEDx (so slovenskými titulkami)

Carl Honore: In praise of slowness (youtube.com)

Autor: Carl Honoré

Názov: Chvála pomalosti

Originálny názov: In Praise of Slow

Vydavateľstvo: Premedia

Rozmer: 150 x 230 mm

Počet strán: 216

Väzba: brožovaná

ISBN 978-80-8242-238-5

Odporúčaná cena: 16.95 eur

Kniha vychádza: 2. apríla 2024

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum