Right menu


David Wallace-Wells: Neobývateľná Zem

Je to horšie, oveľa horšie, ako si myslíte. Pomalosť zmeny klímy je rozprávka, zrejme rovnako zhubná ako tá, podľa ktorej sa klíma vôbec nemení. Ak vaša úzkosť pramení len zo strachu z narastajúcej hladiny morí, je to sotva vrchol ľadovca hrôz, ktoré už možno počas svojho života zažijú dnešní tínedžeri. (vychádza 26. augusta)

Dostupné aj ako e-kniha

Dnešné vlny horúčav a lesné požiare sú len predohrou k zmenám, ktoré nastanú. A prichádzajú rýchlo. Bez revolúcie v spôsobe života miliárd ľudí sa niektoré časti Zeme môžu do konca tohto storočia stať neobývateľnými a iné hrozivo nehostinnými.

Na svojej ceste do blízkej budúcnosti David Wallace-Wells predstavuje klimatické pohromy, ktoré nás čakajú a zmenia podobu sveta. Zároveň však otepľovanie planéty zmení aj našu politiku, kultúru, vzťah k technológiám a pohľad na históriu. Zmena klímy zasiahne všetko a pretvorí každý aspekt ľudského života.

Neobývateľná Zem je meditáciou nad devastáciou, ktorú sme sami spôsobili, a zároveň plamennou výzvou do boja. Viac ako polovicu uhlíka vypusteného do atmosféry sme vyprodukovali v uplynulých troch desaťročiach. Znamená to, že ak sme planétu priviedli na pokraj klimatickej katastrofy počas jednej generácie, zodpovednosť za to, aby sme sa jej vyhli, má tiež len jedna generácia. Všetci ju poznáme. Je to naša generácia.

Recenzie

„Niektorí čitatelia budú autorove predpovede našej budúcnosti považovať za alarmistické. Áno, je vydesený. A vy by ste mali byť tiež.“

The Economist

„Zničujúci prehľad toho, kde sme sa v rámci klimatickej krízy a ekologickej deštrukcie ocitli. Kniha, ktorá definuje našu dobu.“

Matt Haig, Guardian

„Povinné čítanie. Netýka sa to iba našich vnúčat a detí, týka sa to nás.“

Margaret Atwood

Zažívame dejiny po konci pokroku

Depresívne a šokujúce dopady

Neobývateľná Zem

Autor: David Wallace-Wells

Titul: Neobývateľná Zem

Podtitul: Život po oteplení

Originálny názov: The Uninhabitable Earth

Preklad: Tomáš Mrva

Vydavateľ: Premedia

Edícia: Civilizácia

Rozmer: 15 x 23 cm

Počet strán: 288

Väzba: Pevná

ISBN 978-80-8159-749-7

Odporúčaná cena: 13,50 eur

Vychádza 26. augusta 2019

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum