Right menu


Gard Sveen: Posledný pútnik

Gard Sveen predstavuje vo svojom oceňovanom debute (Severská detektívka roku) vyšetrovateľa Tommyho Bergmanna, ktorý sa snaží nájsť vzťah medzi vraždou významného člena nórskeho odboja a nálezom troch kostier z druhej svetovej vojny. (vychádza 5. mája)

Dostupné aj ako e-kniha

Keď pomocnica v domácnosti prichádza k vile na Holmenkollene, hneď zistí, že niečo nie je v poriadku. Brána je otvorená, psa i jeho pána ktosi beštiálne zavraždil. Carl Oscar Krogh bol členom odboja počas nemeckej okupácie Nórska. To, čo nájdu policajti na mieste činu, prepojí vraždu s jeho vojnovou minulosťou.

Niekoľko týždňov predtým zastihne Tommyho Bergmanna v službe hlásenie o náleze ľudských pozostatkov v Nordmarke. Polícia vykope v lese tri kostry. Sú staré, pravdepodobne pochádzajú z čias vojny.

Svojhlavý vyšetrovateľ pátra po súvislosti medzi Kroghovou vraždou a objavenými kostrami. Lov na Kroghovho vraha sa stáva pretekmi s časom. Labyrint mýtov a lží vedie Tommyho Bergmanna späť do dní vojny, kde stopy rýchlo miznú.

Gard Sveen (1969) je poradcom na nórskom ministerstve obrany. Za svoj debut Posledný pútnik, ktorý je prvou časťou plánovanej série, získal Rivertonovu cenu pre najlepšiu nórsku detektívku a Sklenený kľúč pre najlepšiu škandinávsku detektívku roka. V minulosti okrem neho obe ceny za svoj debut získal len Jo Nesbø.

Recenzie

Nóri nemajú temno len v detektívkach, ale aj v histórii

Posledný pútnik

Bludisko

„Aj sedemdesiat rokov po tom, čo stiahli svastiku z nórskych stožiarov, je táto téma živá. Gard Sveen ju vracia do stredobodu záujmu.“

Aftenposten

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, artforum, abcknihy

Autor: Gard Sveen

Titul: Posledný pútnik

Originálny názov: Den siste pilegrimen

Edícia: Labyrint

Séria: Tommy Bergmann (diel 1 z vydaných 1)

Preklad: Zuzana Demjánová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 15 x 21 cm

Počet strán: 456

Väzba: pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-204-1

Odporúčaná cena: 13.95 eur

Vychádza: 5. mája 2015

Úryvok z románu

Noc na stredu 30. mája 1945
Hotel Berns, Veľký salón
Štokholm

Keď ho vytrhli zo spánku, Kaj Holt si na nič nespomínal, nevedel dokonca ani, kde sa nachádza. Niekto mu položil ruku na plece a zľahka ním zatriasol. Vo veľkom pozdĺžnom podniku svietili všetky svetlá, z pódia sa už neozývala žiadna hudba, viac ležal ako sedel a len vďaka pulzujúcej bolesti v hlave vedel, že je ešte stále nažive. Na chvíľu sa mu zdalo, že veľký, prenikavo žiariaci luster naňho už-už spadne. Nepočul však žiadne zvuky, všade bolo ticho. A nič, dokonca ani myšlienka na to, že by si azda znova musel ľahnúť pod drevené podlahové dosky na Valkyriegata či strach, že si zabudol kdesi identifikačný preukaz, nedokázali prehlušiť bolesť hlavy. (pokračovanie v prílohe)

pútnik_ukazka.pdf 126,50 kB