Right menu


Václav Smil: Veľkosť

Autor bestselleru Ako naozaj funguje svet sa v najnovšej knihe pozrel na to, ako fenomén veľkosti riadi naše životy a ponúka kľúč k pochopeniu zdravia, bohatstva a dokonca aj šťastia. Ak chceme odpovedať na najdôležitejšie otázky našej doby, musíme pochopiť veľkosť. Ani baktérie, ani impériá nie sú imúnne voči jej zákonom. (vychádza 14. novembra)

Dostupné aj ako e-kniha

Jej meranie je náročné, najmä ak ide o zložité systémy, ako je ekonomika, no jej zvládnutie ponúka bohaté možnosti, napríklad vzostup Západu bol priamym výsledkom stále presnejších a štandardizovanejších meraní. Smil využíva interdisciplinárny prístup, ktorý mu získal širokú čitateľskú obec, a čerpá z histórie, vied o Zemi, psychológie, umenia a ďalších oblastí, aby ponúkol nový pohľad na niektoré z našich najväčších výziev vrátane nerovnosti príjmov, šírenia infekčných chorôb a nerovnomerných vplyvov klimatickej zmeny.

Veľkosť vysvetľuje zákonitosti – a zvláštnosti – kľúčových procesov, ktoré formujú život (od mikróbov po veľryby), Zem (od asteroidov po sopečné erupcie), technický pokrok (od architektúry po dopravu) a spoločnosť a ekonomiku (od miest po mzdy). Táto kniha o veľkých a malých veciach a o vzťahoch medzi nimi odpovedá na veľké aj malé otázky ľudského života.

Recenzie

„Nikto nepíše o veľkých otázkach našej doby s väčším prínosom a erudíciou ako Václav Smil.“

– Elizabeth Kolbertová

„Meditácia o veľkosti a jej vzťahu k postaveniu, inteligencii, bohatstvu a kráse. Fascinujúce.“

– Publishers Weekly

„Táto kniha má ambiciózny záber, ale je úžasne detailná – zmení spôsob, akým premýšľate takmer o všetkom.“

– i News

Autor: Václav Smil

Titul: Veľkosť

Podtitul: Ako vysvetľuje náš svet

Originálny názov: Size

Edícia: Civilizácia

Preklad: Zdeněk Urban

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 15 x 23 cm

Počet strán: 288

Väzba: Pevná

ISBN 978-80-8242-202-6

Odporúčaná cena: 17.95 eur

Vychádza: 14. novembra 2023

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum