Right menu


Václav Smil: Vynálezy a inovácie

Známy autor vedeckých kníh prichádza s titulom o histórii ľudskej vynaliezavosti – a s ňou spojených prelomov a pádov. V tejto knihe ponúka jasnú korekciu prehnaných sľubov, ktoré sprevádzajú všetko od nových liekov až po umelú inteligenciu. (vychádza 12. júna)

Pripomína nám, že aj keď prejdeme dosť ďaleko po trajektórii vynález - vývoj - aplikácia, možno nikdy nič reálne nezavedieme. Alebo ešte horšie, aj keď sa nám zavedenie vynálezu podarí, jeho budúcnosť môže byť poznačená nedostatočným výkonom, sklamaním, alebo aj nedozernými škodami, s ktorými nikto nepočítal.

Na základe svojich rozsiahlych vedeckých a historických poznatkov autor vysvetľuje rozdiel medzi vynálezom a inováciou a venuje sa trom rôznym typom vynálezov: tie, ktoré nedominovali tak, ako sa sľubovalo (napríklad vzducholode a nadzvukové lietadlá), vynálezy, ktoré skončili katastrofami (ako olovnatý benzín alebo pesticíd DDT) a vynálezy, ktoré nám boli dlho sľubované a boli by veľmi prospešné, ale ich masové zavedenie do života je v nedohľadne (od hyperloopu až po atómovú fúziu). Kniha je triezvou správou o bláznovstve, ktoré tak často sprevádza ľudskú vynaliezavosť, a o tom, ako môžeme a musíme lepšie zosúladiť naše očakávania s realitou.

Recenzie

„História vynálezov je aj históriou civilizácie. Václav Smil nám pripomína, že ľudia majú oveľa väčšiu tendenciu zlyhať ako uspieť a budeme potrebovať veľa dobrých nápadov, aby sme sa dostali cez 21. storočie.“

– Lit Hub

„Smil sa zamýšľa nad tým, čo ‚dlhá trajektória vynálezov‘ naznačuje o tom, čo môžeme očakávať v budúcnosti. Je to solídna korekcia predstavy, že ľudská vynaliezavosť dokáže zvládnuť akúkoľvek výzvu.“

– Publishers Weekly

Autor: Václav Smil

Titul: Vynálezy a inovácie

Podtitul: Stručná história prehnaných očakávaní a neúspechov

Originálny názov: Invention and Innovation

Edícia: Civilizácia

Preklad: Zdeněk Urban

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 15 x 23 cm

Počet strán: 232

Väzba: Pevná

ISBN 978-80-8242-254-5

Odporúčaná cena: 17.95 eur

Vychádza: 12. júna 2024

Kníhkupectvá:

Panta Rheijavascript:mctmp(0);

Martinusjavascript:mctmp(0);

Gorilajavascript:mctmp(0);

Artforumjavascript:mctmp(0);