Right menu


história

Timothy Snyder: Krvavé územie

Uprostred Európy, uprostred dvadsiateho storočia, zavraždili Sovieti a nacisti na krvavom území medzi Berlínom a Moskvou štrnásť miliónov ľudí. Počas dvanástich rokov na území dnešného Poľska, Ukrajiny, Bieloruska, pobaltských štátov a v západnej časti Ruska každý rok zmasakrovali v priemere viac ako milión obyvateľov.

Hans Küng: Katolícka cirkev

Hans Küng patrí medzi najznámejších predstaviteľov liberálneho katolicizmu, aktívne sa podieľal na reformnom Druhom vatikánskom koncile, od sedemdesiatych rokov je známy ako kritik vládnucich katolíckych kruhov a tradicionalizmu. (vychádza 15. júla)

Max Brooks: Svetová vojna Z

Ľudstvo takmer vyhladila dlhoročná vojna so zombie. Povojnová komisia Organizácie spojených národov, pre ktorú autor pracoval, nemala záujem o osobné rozprávania preživších, hoci o konflikte vypovedali ďaleko viac ako štatistické údaje o miliónoch mŕtvych a nakazených.

Ivan Kamenec: Tragédia politika, kňaza a človeka

Kňaz, ktorý neposlúchal Vatikán, politik, ktorý bojoval s radikálmi vo vlastnej strane, človek, ktorý sa stal protirečivým symbolom celej éry. Prezident vojnovej Slovenskej republiky Jozef Tiso dodnes rozdeľuje spoločnosť aj historikov.

Henrik Svensen: Na vrcholoch

Príbeh hôr a ľudí, ktorých fascinujú výšky. Ústrednou témou knihy nórskeho geológa je, ako nás hory formujú a ako sa sformovali. Hory oddávna v ľuďoch vyvolávali strach a bázeň, zároveň ich ale aj priťahovali.

Tom Santopietro: Fenomén Krstného otca

Ani po štyridsiatich rokoch, keď vznikol prvý diel majstrovskej filmovej trilógie Francisa Forda Coppolu, ľudí neprestáva táto téma fascinovať. Fenomén Krstného otca analyzuje dôvody globálneho úspechu románu a filmovej trilógie, ktorú nájdete na čele väčšiny rebríčkov najlepších filmov všetkých čias.

Edward Gibbon: Úpadok a zánik Rímskej ríše

Nové vydanie diela známeho osvietenského historika vychádza s novým doslovom, ktorý sleduje vývoj historického bádania a kontroverzie okolo mnohých jeho téz. Nadmerné rozširovanie ríše, kresťanstvo, ktoré nazval „jedom z Judey“, a barbari – to sú podľa britského historika tri základné faktory, ktoré spôsobili pád Rímskej ríše.

NOVINKA: Alexander Solženicyn: Súostrovie Gulag

Nové slovenské vydanie Súostrovia Gulag vychádza v revidovanom preklade doplnenom novými poznámkami a doslovom, ktorý sa zameriava na slovenské obete gulagu a dobové politické súvislosti.

Mariusz Szczygieł: Gottland

Autor z nezvyčajného uhla nazerá na zdanlivo známe udalosti a ľudí, ako je príbeh Baťovej firmy či Marty Kubišovej, ale predstavuje aj málo známe či úplne zabudnuté príbehy, kde sa horor strieda so smútkom a groteskou. Európska kniha roka.

Joseph Roth: Cesty do Ruska

V zozbieraných článkoch o Rusku z rokov 1919 až 1930 má slovenský čitateľ príležitosť spoznať tohto vynikajúceho štylistu aj z jeho inej stránky – ako kritického publicistu obdareného nevšedným pozorovateľským talentom, ale aj svojským cynickým humorom.

Robert Penn: Najlepší bicykel na svete

Najprv tu bola vášeň pre bicyklovanie. Potom prišla vášeň pre jeden konkrétny bicykel urobený na mieru. Táto kniha opisuje nielen jeho zrod, ale aj dejiny samotnej cyklistiky, ktorá práve prežíva nové zlaté časy.

Richard Koch a Chris Smith: Samovražda Západu

Hoci názov knihy napovedá niečo iné, dvojica britských autorov napísala prekvapivo optimistickú knihu o našej civilizácii, ktorá stratila sebavedomie. Cenia si ju natoľko, že podľa nich stojí za to pokúsiť sa ju zachrániť.

Zuzana Demjánová: Tatry v časoch monarchie

Kniha o vzniku tatranských osád na prelome 19. a 20. storočia prináša raritné staré pohľadnice aj prekvapivé informácie z čias monarchie.