Right menu


Stefan Zweig: Svet včerajška

Slávna autobiografia viedenského rodáka zachytáva spoločenské a politické zmeny od konca 19. storočia až po začiatok 40. rokov minulého storočia, keď autor spolu s manželkou spáchal v emigrácii samovraždu. Kniha inšpirovala aj tvorcov aktuálneho filmu Grandhotel Budapešť (vychádza 6. júna)

Nie je to len milostný list starým časom, ako bývajú niekedy označované úvodné časti jeho memoárov, ale aj svedectvo toho, ako sa predvojnová Európa vrhla do náručia zničujúcej prvej svetovej vojny a odniesla si z toho primálo poučenia, aby sa nevyhla ďalšiemu konfliktu. V knihe zachytil nielen nástup nacizmu a to, „koľko ľudskej dôstojnosti zmizlo v tomto storočí“, ale aj pulzujúci intelektuálny život či premeny morálky na prelome storočí, keď práve dospieval.

Stefan Zweig (1881 – 1942) bol rakúsky prozaik, esejista, dramatik, básnik a prekladateľ. Narodil sa vo viedenskej židovskej rodine, študoval v Berlíne a vo Viedni. V medzivojnovom období žil v Salzburgu, krátko po nástupe nacistov k moci sa presťahoval do Veľkej Británie a na začiatku vojny prijal britské občianstvo. Po páde Francúzska sa cez New York dostal až do Brazílie. Jeho dielo ovplyvnila psychoanalýza, známy je predovšetkým ako autor životopisných románov, v medzivojnovom období boli veľmi populárne jeho novely. K Zweigovým vrcholným dielam patrí autobiografia Svet včerajška.

Svet včerajška patrí k najúžasnejším memoárovým knihám dvadsiateho storočia. Skvelo zachytáva svet, ktorý Zweig miloval, ako aj spôsob, akým bol tento svet zničený.“

– David Hare

Svet Stefana Zweiga

Bol to éra istoty. A potom vypukla svetová vojna

Svet včerajška svetu dneška

Spomienky Európana

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum, ABC knihy

Autor: Stefan Zweig

Titul: Svet včerajška

Podtitul: Spomienky Európana

Originálny názov: Die Welt von Gestern

Preklad: Ivan Cvrkal

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 14,5 x 21 cm

Počet strán: 336

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-081-8

Odporúčaná cena: 12.95 eur

Vychádza 6. júna 2014

Eros matutinus (úryvok)

Počas ôsmich rokov na gymnáziu každý z nás prekonal rýdzo osobnú zmenu: z desaťročných detí sme postupne vyrástli na šestnásťročných, sedemnásťročných, osemnásťročných zrelých mládencov a príroda sa začala hlásiť o svoje práva. Toto prebudenie puberty možno pokladať za absolútne súkromný problém, ktorý si musí vybojovať každý dospievajúci človek individuálne, sám so sebou a na prvý pohľad sa nepatrí pretriasať ho na verejnosti. V našej generácii však táto kríza prerástla isté hranice. (pokračovanie v prílohe)