Right menu


Irvin D. Yalom: Ako som sa stal sám sebou

Psychiater Irvin D. Yalom sa preslávil tým, ako sa dokázal ponoriť do životov iných. Vo svojej dlho očakávanej autobiografii sa zameral na samého seba a vzťahy s ľuďmi, ktorí ho formovali ako človeka, ale aj ako odborníka a spisovateľa. (vychádza 2. apríla)

Dostupné aj ako e-kniha

Syn emigrantov z východnej Európy, ktorí sa usadili v Amerike, vyrastal v pomerne chudobných pomeroch. Aby sa dostal z tohto prostredia, rozhodol sa stať lekárom. Mal šťastie na ľudí aj na dobu, kultúrne premeny šesťdesiatych rokov urýchlili jeho kariéru a poznanie, že odpovede na otázky o ľudskej duši treba hľadať aj mimo odboru. Priťahovala ho nielen psychiatria, ale aj filozofia a beletria, všetky tri skĺbil vo svojich literárnych dielach.

Yalom opisuje svoju revolučnú prácu v oblasti skupinovej psychoterapie aj vzťah k existenciálnej psychoterapii, metóde, ktorá využíva poznanie veľkých mysliteľov naprieč storočiami. Vysvetľuje, čo bolo inšpiráciou jeho známych kníh ako Láska a jej kat, Keď Nietzche plakal a ďalších. Príbehy jeho najznámejších pacientov sa striedajú s príbehmi z jeho manželstva, memoáre ponúkajú detailný pohľad na Yalomovu terapeutickú techniku, proces písania aj rodinný život.

O autorovi

Irvin D. Yalom (1931) je emeritným profesorom psychiatrie na Stanfordovej univerzite, zaraďuje sa k tzv. existenciálnej psychoterapii. Je autorom literatúry faktu o psychoterapii, románov a poviedkových kníh. V psychoterapeutickej praxi sa preslávil netradičným prístupom k pacientom. Ľudský život je podľa Yaloma vymedzený štyrmi skutočnosťami, na ktoré človek musí reagovať: izoláciou od druhých, nezmyselnosťou, smrteľnosťou a slobodou. Naše duševné zdravie závisí práve od spôsobu reakcie na tieto podnety. Okrem autobiografie vyšiel v našom vydavateľstve aj Yalomov román Keď Nietzsche plakal a poviedkové knihy Mama a zmysel života a Všetko trvá krátko.

Úryvok

„Ty si ho zabil! Ty si ho zabil!“ stále počujem matkin ostrý hlas. Pamätám si, ako som sa krčil, ochromený strachom aj zúrivosťou. Chcel som jej odvrknúť: „Veď nie je mŕtvy! Už čuš, ty hlupaňa!“ Stále utierala otcovi čelo a bozkávala ho a ja som sedel na dlážke, schúlený v kúte.

Tej noci som bol svedkom, ako sa môj otec ocitol na pokraji smrti, pocítil som ako nikdy predtým matkin vulkanický hnev a v duchu som dospel k sebaobrannému rozhodnutiu, že sa proti nej úplne obrním. A musím zmiznúť z tejto rodiny. Na­sledujúce dva alebo tri roky som s ňou sotva prehodil slovo – žili sme v jednom dome ako cudzí ľudia. A predovšetkým si spomínam, ako sa mi nesmierne uľavilo, keď k nám vtedy vstúpil doktor Manchester. Ešte nikto mi predtým nedal taký dar. Tam a vtedy som si sľúbil, že budem ako on, stanem sa le­károm a útechu, ktorú mi priniesol, budem odovzdávať iným.

Recenzie

Takto vyzerá finále skvelého života

Literárne pásmo Zóna prózy

Čím menej žijeme, tým máme väčší strach zo smrti

„Vždy som chcel vedieť, ako každý čitateľ, viac o vzťahu medzi Yalomovým profesionálnym a súkromným životom a akú alchýmiu používa pri svojom písaní. Odpoveď máme v rukách, nádherné, presvedčivé a hlbokomyseľné čítanie.“

Abraham Verghese

„Irvin Yalom je psychiater, ktorý rozmýšľa ako filozof a píše ako talentovaný spisovateľ, ktorým v skutočnosti aj je.“

Rebecca Newberger Goldstein

„Úprimná a hlboká spoveď jedného z najdôležitejších svetových znalcov ľudskej duše.“

Daniel Menaker

„Už dlhé roky som Yalomov fanúšik a čítanie jeho memoárov bol zážitok. Je to kniha, na ktorú som dlho čakal, putovanie do hlbín jeho vlastnej duše.“

Jay Parini

Autor: Irvin D. Yalom

Titul: Ako som sa stal sám sebou

Podtitul: Pamäti psychiatra

Preklad: Vladislav Gális

Vydavateľ: Premedia

Edícia: Tichá voda

Rozmer: 14 x 21 cm

Počet strán: 352

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-566-0

Odporúčaná cena: 13,95 eur

Vychádza 2. apríla 2018

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum