Prečo ľudia veria nezmyslom
Viera v nezmysly sa prelína celými dejinami ľudstva. Ale až dnes má tak veľa nových podôb a názvov. Dezinformácie, propaganda, fakenews, konšpiračné teórie, hoaxy, trollovia, postfaktutálna doba, pseudoveda, šarlatáni. To sú len niektoré z výrazov, s ktorými sa stretávame čoraz častejšie a ktoré sa snažia popísať javy, s ktorými dnes mnohé spoločnosti zápasia. (vychádza 28. novembra)
O význame týchto slov svedčí aj to, že sa v posledných rokoch viaceré z nich objavili v anketách alebo v rozhodnutiach odborných porôt o „slovo roka“.
História pri ceste za poznaním je bohatá na ľudské omyly. Keď však hovoríme o postfaktuálnej dobe, hovoríme o tom, že badať ústup záujmu o pravdu. Nepodložené presvedčenia sa dnes šíria rýchlejšie ako kedysi a kým ich niekto uvedie na správnu mieru, škoda je už dávno napáchaná. Navyše aj dávno vyvrátené nepravdy sa k nám neustále vracajú zo „záhrobia“, ako napríklad presvedčenie o plochosti Zeme. Trend ignorovania pravdy má mnoho prejavov, tím slovenských psychológov v tejto publikácii uvádza desiatky príkladov a hľadá cestu, ako v ľuďoch prebudiť kritické myslenie.
Autor: Marek Jurkovič, Vladimíra Čavojová a Ivan Brezina (ed.)
Titul: Prečo ľudia veria nezmyslom
Vydavateľ: Premedia
Edícia: Civilizácia
Rozmer: 15 x 23 cm
Počet strán: 312
Väzba: Pevná
ISBN 978-80-8159-757-2
Odporúčaná cena: 13,95 eur
Vychádza 28. novembra 2019
Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum