Right menu


Keith Lowe: Strach a sloboda

Nová kniha popredného britského historika Keitha Lowea Strach a sloboda je voľným pokračovaním čitateľsky mimoriadne úspešného titulu Krutý kontinent. Kým v prvej knihe autor s pozoruhodnou objavnosťou zobrazil všetky hrôzy povojnovej Európy, jeho nové dielo prináša panoramatický obraz všetkého, čo prišlo v nasledujúcich dekádach – nielen v Európe, ale na piatich kontinentoch. (vychádza 8. novembra)

Dostupné aj ako e-kniha

Nový svetový poriadok po roku 1945 znamenal koniec európskych impérií a zrodenie dvoch nových superveľmocí, ktorých spory viedli k novej globálnej studenej vojne. Vedci vyvinuli nové technológie, architekti navrhli nové budovy, ktoré vyrástli z rozvalín miest, politici volali po spoločenských zmenách a ľudia snívali o novom živote.

Lowe postavil koncept knihy na výskume osudov obyčajných ľudí z celého sveta a ilustruje zásadné zmeny povojnového sveta na ich príbehoch a premene ich najväčších tráum na príležitosti k zmenám, ktoré majú na naše krajiny, mestá a rodiny dopad ešte aj dnes.

O autorovi

KEITH LOWE (1970) je britský historik, zameriava sa na dejiny druhej svetovej vojny a jej dopady. Zaujal už svojou knihou Inferno o zničení Hamburgu v roku 1943, rovnako veľkú pozornosť vzbudila kniha Krutý kontinent o rokoch nasledujúcich krátko po najväčšom konflikte vo svetových dejinách. Tematicky na ňu nadväzuje aj jeho najnovšia kniha Strach a sloboda, ktorá sa zo širšieho hľadiska venuje dopadom vojny na piatich kontinentoch. Spolu s manželkou a dvoma deťmi žije v severnom Londýne.

Recenzie

„Inteligentná a hlboká kniha. Keith Lowe sa osvietene vzdáva banálnej doslovnosti bežného výkladu dejín a namiesto toho berie do úvahy aj mytologické, filozofické a psychologické dôsledky vojny. Brilantne odhaľuje, ako ľudia, keď sa ocitnú v pasci medzi slobodou a strachom, prepájajú svoje emocionálne a intelektuálne stavy so svetovými udalosťami.“

Financial Times

Ako nás zmenila druhá svetová vojna

Strach a sloboda

Veľmoc potrebuje nepriateľa (rozhovor)

Bombardovanie Drážďan nebolo naším najväčším hriechom(rozhovor)

Úryvok

Svet po roku 1945 bol celkom iný ako svet, ktorý šiel do vojny. Na jednej strane bol fyzicky zjazvený a psychologicky traumatizovaný: došlo k zničeniu celých miest, za obeť padli celé národy, vo väčšine Európy a východnej Ázie boli vyvraždené alebo vyhnané celé spoločenstvá. Stámilióny ľudí boli vysta­vené násiliu v takom rozsahu, aký bol dovtedy nepredstaviteľný. Na druhej strane bol svet roku 1945 zjednotený tak ako nikdy. V ohni vojny sa ukuli priateľstvá a istý čas panovalo skutočné presvedčenie, že tieto priateľstvá pre­trvajú aj v mierových časoch. Koniec vojny priniesol aj pocit úľavy, že si to ľudia celého sveta navždy zapamätajú. Tieto dve sily – strach a sloboda – sa stanú najdôležitejšími hnacími silami vytvorenia nového povojnového sveta. Táto kniha je pokusom načrtnúť, ako druhá svetová vojna a jej materiál­ne a psychologické dopady sformovali naše životy.

Autor: Keith Lowe

Titul: Strach a sloboda

Podtitul: Ako nás zmenila druhá svetová vojna

Originálny názov: The Fear and the Freedom

Preklad: Igor Otčenáš

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 17 x 24 cm

Počet strán: 424

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-517-2

Odporúčaná cena: 24.90 eur

Vychádza 8. novembra 2017

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum