Right menu


Ted Chiang: Výdych

Ted Chiang je držiteľom mnohých literárnych ocenení a obyvateľom mnohých literárnych žánrov. Autora poviedky, ktorá sa stala predlohou pre film Arrival, síce pričleňujú k sci-fi, no jeho poviedky sa odmietajú niekam zaradiť: evokujú tichú racionálnu mágiu Jorgeho Luisa Borgesa a čerpajú z bohatých dejín rozprávačstva. (vychádza 30. júna)

Dostupné aj ako e-kniha

Druhá a dlho očakávaná zbierka Teda Chianga prináša prekvapivé myšlienky, ktoré osvetľujú záhady vesmíru aj ľudského vnútra. V príbehu Kupec a alchymistova brána sa predavač látok vďaka magickému portálu môže vrátiť do minulosti a pokúsiť sa o nápravu dávnych chýb. Výdych je listom od vedca z inej planéty, ktorého objav prinesie prekvapivé dôsledky nielen pre jeho vlastný svet, ale aj pre ľudstvo. A v poviedke Životný cyklus softvérových objektov žena vychová z digitálneho tvora komplexnú osobnosť, schopnú citov i rozhodnutí.

Elegantná zbierka, ktorá sa vám uhniezdi v myšlienkach, sa zaoberá najstaršími otázky nášho jestvovania: Aká je podstata vesmíru? Čo znamená byť človekom? Existuje slobodná vôľa? Každý jeden príbeh vlastným spôsobom dokazuje, že komplexná a premyslená sci-fi vystupuje na nové úrovne krásy, významu a súcitu.

Recenzie

„Plné hlbokej krásy... tieto príbehy sú starostlivo vybraté tak, aby navzájom rezonovali a po tom, čo prešli ohromujúce diaľky, vrátili sa do svojho počiatočného bodu... vyzreté, úchvatné poviedky, za ktoré som nesmierne vďačná.“

Amal El-Mohtarová, The New York Times Book Review

„Zbierka poviedok, ktorá vás prinúti premýšľať, zápasiť so závažnými otázkami a cítiť sa viac človekom. Ten najlepší druh sci-fi.“

Barack Obama

„Subtílna, neúprosná a žiarivá próza.“

Colson Whitehead

Ted Chiang a jeho Výdych (podcast)

Autor: Ted Chiang

Titul: Výdych

Pôvodný názov: Exhalation

Preklad: Marína Gálisová

Doslov: Juraj Malíček

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 14 x 21 cm

Počet strán: 312

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-831-9

Odporúčaná cena: 14.95 eur

Vychádza 30. júna 2020

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum