Right menu


Sk

Dina Rubina: Dvojité priezvisko

Dina Rubina sa pred viac ako dvoma desaťročiami vysťahovala z Ruska do Izraela a na pomedzí týchto krajín a kultúr sa pohybuje aj jej najznámejšia kniha Dvojité priezvisko. Tri kratšie prózy sa odohrávajú v Izraeli, rozsiahlejšia titulná próza je zasadená do ruského prostredia.

Scott Douglas: Malá červená kniha o běhání (CZ)

Scott Douglas nabízí zkušenosti, které získal v průběhu třech desetiletí běhání, dvou desetiletí práce sportovního novináře, a na setkáních s nejvýznamnějšími běžci a trenéry z celého světa.

Ivan Kamenec: Tragédia politika, kňaza a človeka

Kňaz, ktorý neposlúchal Vatikán, politik, ktorý bojoval s radikálmi vo vlastnej strane, človek, ktorý sa stal protirečivým symbolom celej éry. Prezident vojnovej Slovenskej republiky Jozef Tiso dodnes rozdeľuje spoločnosť aj historikov.

Lukáš Kovanda: Prečo je vzduch zadarmo a panenstvo drahé

Aj vďaka knihám ako Freakonomics už ekonómia nie je dávno iba suchopárnou vedou. V našich zemepisných šírkach však chýbala podobná publikácia, ktorá by pracovala aj s domácimi reáliami.(aj ako e-kniha)

Henrik Svensen: Na vrcholoch

Príbeh hôr a ľudí, ktorých fascinujú výšky. Ústrednou témou knihy nórskeho geológa je, ako nás hory formujú a ako sa sformovali. Hory oddávna v ľuďoch vyvolávali strach a bázeň, zároveň ich ale aj priťahovali.

Shooty: Modrá knižka

Modrá knižka je predslovom k ďalšiemu pokračovaniu Shootyho temnej ságy Roky Fica. Pamätníkom by jej názov mohol evokovať slangový výraz pre preukaz občana neschopného slúžiť vlasti. (vychádza 26. novembra)

Edward Gibbon: Úpadok a zánik Rímskej ríše

Nové vydanie diela známeho osvietenského historika vychádza s novým doslovom, ktorý sleduje vývoj historického bádania a kontroverzie okolo mnohých jeho téz. Nadmerné rozširovanie ríše, kresťanstvo, ktoré nazval „jedom z Judey“, a barbari – to sú podľa britského historika tri základné faktory, ktoré spôsobili pád Rímskej ríše.

NOVINKA: Alexander Solženicyn: Súostrovie Gulag

Nové slovenské vydanie Súostrovia Gulag vychádza v revidovanom preklade doplnenom novými poznámkami a doslovom, ktorý sa zameriava na slovenské obete gulagu a dobové politické súvislosti.

Paula Szuchman, Jenny Anderson: Vzťahonómia

Americké autorky použili ekonómiu, aby dali do poriadku vzťahy, manželstvo a to, kto bude doma umývať špinavé riady. Aplikujú ekonomické poučky na každodenný život, ocenené ako najlepšia kniha roka o partnerských vzťahoch.

Mariusz Szczygieł: Gottland

Autor z nezvyčajného uhla nazerá na zdanlivo známe udalosti a ľudí, ako je príbeh Baťovej firmy či Marty Kubišovej, ale predstavuje aj málo známe či úplne zabudnuté príbehy, kde sa horor strieda so smútkom a groteskou. Európska kniha roka.

Max Brooks: Svetová vojna Z

Ľudstvo takmer vyhladila dlhoročná vojna so zombie. Povojnová komisia Organizácie spojených národov, pre ktorú autor pracoval, nemala záujem o osobné rozprávania preživších, hoci o konflikte vypovedali ďaleko viac ako štatistické údaje o miliónoch mŕtvych a nakazených.

Robert Walser: Prechádzka

Próza Prechádzka z roku 1917 patrí k tomu najlepšiemu, čo Robert Walser napísal. Strhujúca novela vychádza v slovenčine prvýkrát. Nezvyčajný príbeh sa odohrá počas jediného dňa na ceste z mesta do prírody.

Amy Chua: Bojová pieseň tigrej matky

Mal to byť príbeh o tom, že čínski rodičia vedia deti vychovať lepšie ako západní rodičia, miestami sa však veci vymkli z rúk. (vychádza 24. apríla)

OKOMIX – mladý slovenský komiks

Okomix je slovenský komiksový degustát. Predstavuje výber z tvorby výtvarných umelcov – študentov i absolventov, profesionálov i talentovaných amatérov. (vychádza 10. decembra, prvé kusy už na vernisáži 5. decembra)

Tom Santopietro: Fenomén Krstného otca

Ani po štyridsiatich rokoch, keď vznikol prvý diel majstrovskej filmovej trilógie Francisa Forda Coppolu, ľudí neprestáva táto téma fascinovať. Fenomén Krstného otca analyzuje dôvody globálneho úspechu románu a filmovej trilógie, ktorú nájdete na čele väčšiny rebríčkov najlepších filmov všetkých čias.

Studenti, láska, Čeka a smrt (deníky z let 1916 – 1920)

Sedmnáctiletá dcera lékaře vyrůstá obklopena láskou a bohatstvím. V předvečer občanské války a bolševického převratu si začíná psát deník, který se později stane jedním z nejdojímavějších a nejautentičtějších svědectví o rudém teroru.

Kjersti A. Skomsvold: Čím rýchlejšie kráčam, tým som menšia

Tragikomický debut mladej nórskej autorky, preložený krátko po vydaní už do štrnástich jazykov, rozpráva o starej žene, ktorá sa posledné roky svojho života pokúša aspoň trochu zmeniť.

Patrik Pašš: Tri. Nie štyri, nie päť (grafický román)

Zúfalá manželka, apokalyptický komix, malý syn Oliver a do praktického života zle vybavený Oskar. Nie každý sen vyjde tak, ako sme si ho vysnívali, ale keď Oskarovi zaklope na dvere bytu jeho vlastná komiksová postava, nočná mora sa začína...

Aľa Rachmanovová: Manželstvá v červenej búrke

Druhý diel denníkov Ale Rachmanovovej sa ešte stále odohráva v Rusku. V rokoch 1920 až 1925 sa utvrdila moc boľševikov a okrem vraždenia a zatýkania sa objavuje aj sovietska sexuálna revolúcia a nové mravy.(aj ako e-kniha)

Jiřina Prekopová: Malý tyran (prvé vydanie)

Hoci sa rodičia svoje deti snažili vychovávať čo najlepšie, vykľuli sa z nich malí tyrani. V novom, rozšírenom vydaní svojej najúspešnejšej knihy známa detská psychologička vysvetľuje, koľko opory a aké hranice deti potrebujú, aby ich vývin prebiehal hladko a bez porúch.